Proza bez fikcji. Pisarstwo Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 13:45
W środę 9 kwietnia w cyklu "Słynne powieści" rozpoczynamy emisję powieści Jerzego Pilcha "Spis cudzołożnic". We wtorkowych "Rozmowach po zmroku" porozmawiamy więc o twórczości tego prozaika, publicysty, dramaturga i scenarzysty filmowego.
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: PAP/Radek Pietruszka

"Niech sobie Jerzy Pilch pisze konwencjonalne lub niekonwencjonalne powieści, niech one sobie będą, jakie chcą, prawdziwą siłę widać u niego w tym, co jest w stanie napisać w ciągu tygodnia, angażując się w to całym sobą i drukując literacki efekt raz tu, raz ówdzie. Jerzy Pilch jest mistrzem w tym, co nazywam od dawna prozą bez fikcji, w której fikcję zastępuje sama sztuka słowa". (Henryk Bereza, "Szczytowanie", "Twórczość" 9/2008)

25 książek na 25-lecie - weź udział w konkursie!>>>

Do dyskusji o twórczości Jerzego Pilcha zaprosiliśmy Tadeusza Nyczka i  Janusza Drzewuckiego. W trakcie programu połączymy się także z Bronisławem Majem i Jerzym Stuhrem. Usłyszymy ponadto wypowiedzi samego pisarza oraz fragmenty jego książek.

Na "Rozmowy po zmroku" zaprasza Dorota Gacek.

8 kwietnia (wtorek), godz. 21.30-22.30

***

Od środy 9 kwietnia w cyklu "Słynne powieści" Adam Ferency czytać będzie "Spis cudzołożnic" Jerzego Pilcha>>>

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Jerzy Pilch literatura
Czytaj także

Zygmunt Kubiak: istotą Europy jest wędrowanie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:30
– Kultura europejska to kultura wędrowców. Nie jest zamknięta w jednym etnicznym zaścianku, lecz otwarta ku różnym ludom i innym kulturom – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zygmunt Kubiak. W Dwójce wspominaliśmy pisarza w związku z 10. rocznicą śmierci przypadającą 19 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herta Müller: "literatura" to mdłe słowo

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:30
Noblistka pisze: "literaturze nie jestem winna ani jednego zdania. Jestem jedynie dłużniczką przeżytego". – Herta Müller jest bojownikiem o suwerenność własnego języka. Wyraża niepowtarzalność swojego doświadczenia w całych dziejach kosmosu – mówił w Dwójce prof. Leszek Szaruga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Ferency odczytuje "Spis cudzołożnic"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 18:35
Od środy 9 kwietnia w cyklu "Słynne powieści" znakomity aktor czyta jedną z najsłynniejszych powieści Jerzego Pilcha. Zapraszamy słuchaczy na niezwykłą wycieczkę po Krakowie oraz absurdach polskiej historii i dogorywającego komunizmu.
rozwiń zwiń