Imieniny Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 19:00
14 czerwca warszawski Ogród Krasińskich zamieni się w wielki salon literacki. Imieniny Jana to święto czytelników, pisarzy i książek. W tym roku tematem przewodnim Imienin będzie twórczość Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Imieniny Jana Kochanowskiego 2014, fragm. plakatu
Imieniny Jana Kochanowskiego 2014, fragm. plakatuFoto: mat. promocyjne

Jan zaprosił na imieniny Tadeusza. Jan pisał "Fraszki", Tadeusz - "Słówka".
Jana koncepcja życia wyrasta z filozofii stoickiej i epikurejskiej, z myśli chrześcijańskiej, z racjonalizmu i antropocentryzmu renesansowego.
Tadeusz Boy-Żeleński w swoich felietonach chronił się pod osłoną żartobliwej autoironii i błazenady i twierdził: "Bo na dnie zawsze byłem i jestem tylko poetą”.
Do Ogrodu Krasińskich na Imieniny Jana Kochanowskiego z Biblioteką Narodową i do Dwójki na spotkanie z prof. Małgorzatą Szpakowską, Tadeuszem Nyczkiem i Tomaszem Makowskim zaprasza Hanna Maria Giza.

14 czerwca (sobota), godz. 16.00-17.00

jp/mc

Czytaj także

Boy – literat, Boy – gorszyciel

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 11:57
W 70. rocznicę śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego zapraszamy do wysłuchania archiwalnych wspomnień o tym znakomitym tłumaczu, krytyku teatralnym i publicyście. Wieczorem zaś w Dwójce – audycja poświęcona zamordowanym 70 lat temu lwowskim profesorom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W co wierzył Jan Kochanowski?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 12:00
- W twórczości przyjął stanowisko ponadwyznaniowe. Nie odwoływał się ani do kultu Matki Boskiej ani świętych. Dlatego jego "Psalmy" były wykonywane w katolickich kościołach oraz w protestanckich zborach - podkreślał w Dwójce prof. Janusz Tazbir. A gdzie i kiedy Jan Kochanowski przyjął ideały renesansowego humanizmu?
rozwiń zwiń