Z Wilna do Johannesburga

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 18:51
Bohaterką niedzielnego "Atlasu polskich podróżników" będzie tym razem Ada Wińcza, znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
Johannesburg, lata 70.
Johannesburg, lata 70.Foto: Tropenmuseum, lic. CC (wikipedia)

Urodziła się i wychowała w Wilnie. Po II wojnie wyjechała do Afryki Wschodniej i mieszkała z rodziną w Tanzanii, Kenii, RPA. Trudniła się rozmaitymi zajęciami, m.in. prowadziła bekoniarnię, pracowała w rzemiośle sizalowym, a także polowała na słonie. Podczas pobytu w Kenii wraz z mężem prowadziła safari dla zagranicznych turystów. Wyjechała stamtąd pod koniec lat 70. by zamieszkać w Johannesburgu, gdzie prowadziła - przy Mandela Square - mały butik z pamiątkami z Afryki Wschodniej. Wydała kilka książek, a jedną z nich opatrzył wstępem wybitny afrykanista Eugeniusz Rzewuski.
Gościem audycji będzie Grzegorz Kępski - organizator wypraw podróżniczych do Kenii. Znał on Adę Wińczę oraz innych Polaków, którzy osiedlili się w Afryce po 1945 roku. Połączymy się również z Izabelą Gostkowską-Moore.

Na "Atlas polskich podróżników" zapraszają Jakub Borysiak oraz Bartosz Panek.

13 lipca (niedziela), godz. 14.00-16.00

mm

Czytaj także

Podróżnik, któremu nawet Białystok kojarzy się z Afryką

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 15:06
- W Afryce pociągają mnie ludzie, którzy tam mieszkają, możliwość przeżycia przygody i poruszania się po środowisku, które jest zupełnie obce z punktu widzenia Europejczyka - mówił w Jedynce Janusz Tichoniuk, znawca tematyki afrykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka mieszkająca w Kenii: próbuję tu przenieść śmigusa-dyngusa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 11:30
Joanna Sznajderska opowiada w radiowej Jedynce, jak święta wielkanocne obchodzą Kenijczycy.
rozwiń zwiń