Polskie Radio
Section05
RPA

Trybunał w Hadze odrzucił wniosek RPA. "Izrael ma stosować zasądzone środki"

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek Republiki Południowej Afryki o wywarcie większej presji prawnej na Izrael, aby wstrzymał groźbę ofensywy w Rafah. Izrael zapowiedział uderzenie w miejscowość, twierdząc, że ukrywają się tam siły Hamasu. W mieście, gdzie znajduje się jedyne przejście graniczne z Egiptem, chroni się obecnie połowa z prawie dwóch i pół miliona mieszkańców enklawy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód MTS Haga Republika Południowej Afryki RPA Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

84 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Afryka Afryka Południowa RPA nagroda Nobla nagroda Bookera

RPA zarzuca Izraelowi ludobójstwo w Gazie. Skarga trafiła do trybunału w Hadze

Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze rozpoczęło się przesłuchanie strony izraelskiej w związku ze skargą na Izrael, złożoną przez władze RPA. Republika Południowej Afryki wniosła przeciwko Izraelowi sprawę o ludobójstwo w Strefie Gazy i domaga się natychmiastowego wstrzymania działań wojennych w palestyńskiej enklawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Haga Palestyna Strefa Gazy RPA Bliski Wschód

PR24 Szczyt BRICS w RPA bez Władimira Putina. Jakie to ma znaczenie?

W Johanesburgu rozpoczyna się szczyt państw BRICS - Brazylii, Rosji, Indii Chin i gospodarza szczytu Republiki Południowej Afryki. Każdy z krajów reprezentują przywódcy. Jedynie Rosja wysłała szefa reżimowej dyplomacji Siergieja Ławrowa. W Polskim Radiu 24 o szczycie mówili dr Jacek Raubo (defence24.pl, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) i prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  RPA Rosja BRICS Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jacek Raubo Johannesburg ŚWIAT

Sixto Rodriguez. Nieznany robotnik z Detroit, który był gwiazdą w RPA

Sixto Rodriguez przez 30 lat żył skromnie jako robotnik w Detroit, nie wiedząc nawet, że jego płyty sprzedają się w ogromnych nakładach w Republice Południowej Afryki. - On śpiewał o systemie, który wkrótce upadnie. To była muzyka młodzieżowa, gniewna, a całość wywrotowa. Cenzura blokowała jego piosenki, nie puszczali go w radiu, ale można było kupić jego płyty - mówił Malik Bendjelloul, reżyser dokumentu o tym właśnie muzyku pt. "Sugar Man".
Zobacz więcej na temat:  kino Joanna Sławińska Sixto Rodriguez RPA

Straż Graniczna zatrzymała samolot z członkami ochrony prezydenta RPA. "Delegacja miała ze sobą broń bez pozwolenia"

Przedstawiciele RPA nie mieli pozwolenia na wwiezienie do Polski niebezpiecznych materiałów. Tak Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy incydent, do którego doszło wczoraj na warszawskim Okęciu. Straż Graniczna zatrzymała tam samolot z członkami ochrony prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy.
Zobacz więcej na temat:  RPA POLSKA straż graniczna broń służby i bezpieczeństwo

Przywódcy z Afryki w Kijowie, Putin wysyła rakiety. "To wiadomość. Putin chce wojny, a nie pokoju"

Władimir Putin "buduje zaufanie" przeprowadzając największy od tygodni atak rakietowy na Kijów w czasie wizyty afrykańskich przywódców w naszej stolicy. Rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki: Rosja chce więcej wojny, a nie pokoju - napisał w piątek na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Władimir Putin RPA Rosja Witalij Kliczko Europa

Ukraińskie MSZ: te rakiety to wiadomość. Putin chce wojny, a nie pokoju

Władimir Putin "buduje zaufanie" przeprowadzając największy od tygodni atak rakietowy na Kijów w czasie wizyty afrykańskich przywódców w naszej stolicy. Rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki: Rosja chce więcej wojny, a nie pokoju - napisał w piątek na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Władimir Putin RPA Rosja Witalij Kliczko Europa