Polskie Radio
Section05
RPA

PR24 Zaangażowanie państw afrykańskich w wojnę na Ukrainie. Jan Krzysztof Kulig wyjaśnia motywy

Przywódcy sześciu afrykańskich krajów - RPA, Egiptu, Ugandy, Konga, Senegalu oraz Zambii - planują udać się "tak szybko, jak to będzie możliwe" do Rosji i Ukrainy z misją pokojową. Zapowiedział to prezydent RPA Cyril Ramaphosa, który rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim oraz z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Afryka RPA wojna na Ukrainie

Misja pokojowa RPA. Południowoafrykański prezydent wyruszy w podróż do Kijowa i Moskwy

W środę rzecznik ukraińskiego prezydenta Serhij Nykyforow, cytowany przez portal RBK-Ukraina, oznajmił, że "prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiadomił przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że odwiedzi Kijów i Moskwę w ramach misji pokojowej kilku państw afrykańskich".
Zobacz więcej na temat:  RPA Afryka Południowa wojna na Ukrainie wojna 2023 Ukraina Rosja Wołodymyr Zełenski serwis wschodni ŚWIAT

"Nie wpuszczajcie Putina!". Dyrektor organizacji uhonorowanej pokojowym Noblem apeluje do władz RPA

Dyrektor wykonawcza Centrum Wolności Obywatelskich Ołeksandra Romancowa, organizacji uhonorowanej w 2022 r. Pokojową Nagrodą Nobla, zaapelowała do władz Republiki Południowej Afryki, by nie pozwoliły prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na udział w sierpniowym szczycie państw BRICS, który ma się odbyć w tym kraju - poinformował w czwartek portal news24.com.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Komisja Europejska ŚWIAT Europa Afryka RPA polityka Ukraina

Jak wytrzymałe są hamulce w samochodzie?

Sprawne hamulce to gwarancja bezpieczeństwa. Aby tak było, muszą być wykonane z bardzo trwałych materiałów. Jak sprawdzić ich trwałość? Oddać serię z karabinu maszynowego! [WIDEO]
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze test youtube RPA

Służby aresztują Putina podczas wizyty w RPA? "Jesteśmy świadomi naszych zobowiązań prawnych po nakazie MTK"

- Republika Południowej Afryki jest świadoma swoich zobowiązań prawnych - powiedział rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy, odnosząc się do spodziewanej wizyty Putina po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTK) nakazu aresztowania rosyjskiego przywódcy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Władimir Putin zbrodnie wojenne Międzynarodowy Trybunał Karny wojna na Ukrainie wojna 2023 RPA Afryka Republika Południowej Afryki

RPA dryfuje w kierunku orbity chińsko-rosyjskiej. Koniec potęgi afrykańskiego państwa

Republika Południowej Afryki nie jest już potęgą Afryki Subsaharyjskiej, jaką była w latach dwutysięcznych - ocenia tygodnik "Economist" i uzasadnia: kraj się rozpada, szerzy się zorganizowana przestępczość; dla przyjaciół na Zachodzie pretensje RPA do globalnego znaczenia brzmią coraz bardziej absurdalne, a sympatia dla Rosji tylko to potęguje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes inflacja żywność serwis wschodni RPA Afryka Południowa

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

83 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Afryka Afryka Południowa RPA nagroda Nobla nagroda Bookera

Sytuacja polityczna w RPA. Prof. Gąsowski: istotnym składnikiem formacji rządzącej jest partia komunistyczna

- Południowa Afryka jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem politycznym i etnicznym. W związku z tym pamięta się jeszcze o tym zabójstwie. Należy podkreślić, że Chris Hani był członkiem partii komunistycznej, a obecnie rządzący Afrykański Kongres Narodowy jest właściwie konglomeratem trzech struktur politycznych. Jedną z nich jest właśnie partia komunistyczna - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gąsowski, afrykanista i były dyplomata. 
Zobacz więcej na temat:  RPA Afryka

"Cicha ziemia", "Bestia" i "Rodzice kontra influencerzy". Premiery na koniec wakacji

Widzowie, którzy wybiorą się do kina w najbliższych dniach, będą mogli zobaczyć polski dramat, amerykański thriller z lwem ludobójcą i sympatyczną rodzinną komedię włoską. Na ekranach kin także amerykański melodramat i dreszczowiec południowokoreański. W "Magazynie bardzo filmowym" mówiliśmy o kinowych premierach.
Zobacz więcej na temat:  kino Michał Montowski Włochy komedia Agnieszka Żulewska basen RPA Republika Południowej Afryki ojciec influencer influencerzy media społecznościowe Korea Południowa USA call center

"Element szerszej rozgrywki". Dr Czerep o wizycie Macrona i Ławrowa w Afryce

Emmanuel Macron składa wizytę w Afryce Środkowej, aby wzmocnić więzi polityczne z kontynentem i wesprzeć zwiększenie produkcji rolnej w związku z niedoborami żywnościowymi spowodowanymi wojną na Ukrainie. Na afrykańskim kontynencie przebywa również również szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Czy Afryka stanie się polem rywalizacji między Zachodem a Rosją? 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Afryka RPA Francja Emmanuel Macron Rosja