"A Love Supreme" - album św. Johna Coltrane’a

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 16:00
9 grudnia będziemy obchodzić 50 rocznicę nagrania jednego z najwspanialszych jazzowych albumów wszech czasów.
Fragment okładki płyty Johna Coltranea A Love Supreme, przez wielu muzyków i słuchaczy uważanej za jedną z najważniejszych płyt w historii jazzu
Fragment okładki płyty Johna Coltrane’a "A Love Supreme", przez wielu muzyków i słuchaczy uważanej za jedną z najważniejszych płyt w historii jazzuFoto: mat. prasowe

"A Love Supreme" to żarliwy religijny hymn i osobiste wyznanie muzyka, który z pomocą wiary cudem wydobył się z otchłani nałogu narkotykowego. "Acknowledgement", "Resolution", "Pursuance", "Psalm" – każda część Coltrane’owskiej suity doczekała się dziesiątek wersji, a jej fragmenty stały się podstawą liturgii Afrykańskiego Kościoła Ortodoksyjnego pod wezwaniem Św. Johna Coltrane’a.

/

W dwóch kolejnych wydaniach środowej audycji "Czas na jazz" opowiemy o historii nagrywania słynnego albumu, porozmawiamy o jego wpływie na rozwój muzyki jazzowej, ale słuchać będziemy wyłącznie interpretacji arcydzieła Coltrane’a w wykonaniu innych muzyków: od solowych nagrań na saksofonie sopranowym, przez wersje wokalne, po aranżacje orkiestrowe. A cosmic-jazzowa wersja na dudy zapadnie Państwu w pamięć na bardzo długo!

 

***

Na "Czas na jazz" w środę (19.11) w godz. 22.00-23.00 zapraszają Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.
improwizowane@polskieradio.pl
facebook.com/improwizowane

mc/jp

Czytaj także

Podwójne podium dla Milesa Davisa!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 14:59
Słynny album "Bitches Brew" słuchacze Dwójki uznali za płytę jazzową z najlepszą okładką w historii. A to nie jedyny krążek Milesa Davisa, który trafił do ścisłej czołówki w finale Dwójkowego plebiscytu.
rozwiń zwiń