Ryszard Krynicki z nagrodą za "poezję i dobroć"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 11:20
Zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Krynickim, laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Ryszard Krynicki podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie 12 maja odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta
Ryszard Krynicki podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie, gdzie 12 maja odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa HerbertaFoto: PAP/Leszek Szymański

"Dobroć jest bezbronna ale nie bezsilna. (...) Dobroć nie musi zwyciężać: dobroć jest nieśmiertelna" - pisze Ryszard Krynicki, jeden z najważniejszych żyjących dziś polskich poetów. Twórca wydał ponad 15 tomów poezji. W ostatnich latach opublikował m.in. zbiór wierszy "Kamień, szron", wybory "Wiersze wybrane" i "Przekreślony początek" oraz "Haiku. Haiku mistrzów".

Zobacz serwis specjalny Herbert.polskieradio.pl >>>

W tym roku został pierwszym polskim poetą uhonorowanym Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. - To jest największa nagroda i dar, jaki mnie spotkał w życiu - mówił niedawno w Dwójce Ryszard Krynicki po otrzymaniu statuetki i czeku na 50 tysięcy dolarów.

Herbert cieszyłby się z nagrody dla Krynickiego >>>

W Dwójce nie tylko porozmawiamy z poetą, lecz także posłuchamy, jak czyta swoje wiersze.

***

Na "Strefę literatury" zapraszamy w niedzielę (17.05) w godz. 18.00-19.00. Audycję poprowadzi Andrzej Franaszek.

mc/jp

Czytaj także

Herbert cieszyłby się z nagrody dla Krynickiego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 13:00
– Poezja Krynickiego to skondensowany sens. Nie każdy poeta to potrafi – mówił Tomas Venclova, członek jury Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Krynicki odebrał nagrodę im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 20:30
- To jest największa nagroda i dar, jaki mnie spotkał w życiu - mówił w Dwójce Ryszard Krynicki po otrzymaniu statuetki i czeku na 50 tysięcy dolarów.
rozwiń zwiń