Stulecie Rolanda Barthesa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 19:00
W czwartek 12 listopada minęła setna rocznica urodzin pisarza, filozofa, semiologa, krytyka, profesora College de France.
Autobiografia zatytułowana po prostu Roland Barthes ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa słowoobraz terytoria
Autobiografia zatytułowana po prostu "Roland Barthes" ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoriaFoto: materiały promocyjne

Studiował na Sorbonie literaturę klasyczną, założył wtedy grupę teatru antycznego. Jego biografię można podzielić na trzy fazy. Pierwszą wyznacza polityczne zaangażowanie lat 50., gdy francuski krytyk pisał głównie o teatrze i rewolucji. Z tego okresu pochodzą słynne "Mitologie".

W latach 60. staje się jednym z czołowych teoretyków i praktyków strukturalizmu. Za pomocą kategorii semiotycznych bada praktyki społeczne("System mody") oraz utwory literackie ("S/X"), śledząc w najdrobniejszych szczegółach mechanizmy konstruowania sensów. Odrzuca strukturalizm i staje się jednym z pierwszych poststrukturalistów.

Trzeci okres to narodziny Barthesa jako pisarza. Choć jego marzenie o napisaniu powieści nigdy się nie ziściło, w ostatniej dekadzie życia nieustannie krążył wokół literatury. Wtedy powstają jego najbardziej znane książki: "Przyjemność tekstu", "Fragmenty dyskursu miłosnego", "Światło obrazu", a także fascynująca autobiografia.

W swojej eseistyce z upodobaniem powracał Bathes do Prousta i jego "W poszukiwaniu straconego czasu". Przez Prousta próbuje powiedzieć o własnym pisaniu i własnej, nienapisanej powieści. Również życie i twórczość Barthesa daje się opowiadać na różne sposoby. W Dwójce uczynią to: Marek Bieńczyk, Tomasz Swoboda i Wojciech Michera.

***

Na "Strefę literatury" zapraszamy w niedzielę (15.11) w godz. 21.30-22.30. Audycję poprowadzą Dorota Gacek i Anna Lisiecka.

mm

Zobacz więcej na temat: literatura Roland Barthes
Czytaj także

Żałoba według Rolanda Barthesa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:30
"Moja zgryzota jest »niewysłowiona«, jednakże »wypowiadalna«" - tak po śmierci matki pisał w swoim "Dzienniku żałobnym" czołowy przedstawiciel strukturalizmu. O jego rozważeniach na temat śmierci rozmawialiśmy w audycji "Życie na miarę literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaques Derrida – gwiazda współczesnej filozofii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 06:00
- Wierzę w przeżycie filozofii, uważam, że powinna żyć i przeżyć wszystkie podejrzenia na temat śmierci. Ona już przeżyła swoją śmierć – mówił Jacques Derrida na antenie PR.
rozwiń zwiń