Uczeń Nowakowskiego. Spotkanie z Wojciechem Chmielewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 17:30
Gościem audycji będzie laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, która po raz pierwszy została wręczona 30 maja w Warszawie.
Wojciech Chmielewski podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, 30 maja 2017 r.
Wojciech Chmielewski podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, 30 maja 2017 r.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Marcin Przybylski 1200.jpg
"Najlepsza dentystka w Londynie", czyli tajemnicza zwyczajność

"Nie jesteśmy znikąd" - te słowa są hasłem Nagrody Literackiej imienia Marka Nowakowskiego - po raz pierwszy wręczonej 30 maja w Warszawie. Laureatem wyróżnienia został Wojciech Chmielewski - autor tomów opowiadań: "Biały bokser", "Brzytwa", "Najlepsza dentystka w Londynie" oraz powieści "Kawa u Doroty" i "Belweder gryzie w rękę", a także słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia, artykułów i szkiców publikowanych w prasie. Dla Wojciecha Chmielewskiego zmarły trzy lata temu patron nagrody był mistrzem i przyjacielem. To od niego uczył się tego, że literatura to zawsze sprawa pomiędzy "pisarzem a światem".

W audycji porozmawiamy nie tylko z Wojciechem Chmielewskim, ale także jurorami nagrody im. Marka Nowakowskiego - Ireną Makarewicz, prof. Maciejem Urbanowskim i Mateuszem Matyszkowiczem.

***

Na "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (12.06) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Dorota Gacek.

mz/mc

Zobacz więcej na temat: Wojciech Chmielewski książki
Czytaj także

Wojciech Chmielewski zdobył Nagrodę im. Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 09:00
- W tym pisarstwie jest coś, czego brakowało mi we współczesnej literaturze polskiej, która trochę ucieka od rzeczywistości. Chmielewski dostrzega ciemne strony nowoczesności niszczącej elementy wielkomiejskiego pejzażu, o których pisał Nowakowski – mówił w Dwójce przewodniczący kapituły nagrody Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń