X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Znał wszystkich poetów". Wspominamy Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 15:18
Dziennikarz radiowej Dwójki, m.in. autor audycji "Wiersze z gazet i czasopism", wieloletni kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, twórca wielu scenariuszy radiowych, znakomity krytyk literacki i poeta zmarł w wieku 76 lat.
Audio
  • "Znał wszystkich poetów". Wspominamy Wacława Tkaczuka (Wybieram Dwójkę)
  • Wacław Tkaczuk o sobie (Dwójka, 2012 rok)
Wacław Tkaczuk
Wacław TkaczukFoto: archiwum Teatru Polskiego Radia

maszyna_do_pisania1200.jpg
"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

- Nikt nie znał polskiej literatury tak dokładnie jak on. Nikt nie był tak wiernym przyjacielem gromad poetów - wspominał Wacława Tkaczuka pisarz Marian Pilot. Jak podkreślał, w audycji "Wiersze z gazet i czasopism" Wacław Tkaczuk przeprowadzał analizy wierszy z niesłychaną precyzją. - Były to wspaniałe eseje poświęcone poetom, których prócz niego niekiedy nikt nie znał. Ale on znał wszystkich.

Zmarłego krytyka literackiego wspominał w Dwójce również poeta Tadeusz Dąrowski. - Odszedł ostatni człowiek, który w sposób rzetelny, sensowny i nieinteresowny zajmował się poważnie poezją w mediach publicznych - mówił.

***

Z nagrań archiwalnych Polskiego Radia przypominamy obszerne fragmenty przejmującej rozmowy, jaką z Wacławem Tkaczukiem przeprowadziła w 2012 roku Bogumiła Prządka. Wacław Tkaczuk wspominał m.in. swoje dzieciństwo, doświadczenie Śląska, debiut w wieku 14 lat, swoje żywione od najmłodszych lat "skłonności do książek", studia polonistyczne na KUL-u czy swoich mistrzów literackich i przyjaciół.

***

Wacław Tkaczuk pełnił funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu 2 PR, a od 1994 do 2005 roku kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia. Był autorem licznych audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji.

Był m.in. laureatem Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994) za prezentację poezji współczesnej na antenie radiowej, Złotego Mikrofonu (1993) i Nagrody Rady Programowej PR (2004). W 2009 został laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza w kategorii twórczości radiowej.

Wydał trzy tomiki wierszy: "Skrzydło liścia" (1970), "Co z ognia, co z wody" (1977) oraz "Na więcej, na przepadłe" (2013).

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak