"Znał wszystkich poetów". Wspominamy Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 15:18
Dziennikarz radiowej Dwójki, m.in. autor audycji "Wiersze z gazet i czasopism", wieloletni kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, twórca wielu scenariuszy radiowych, znakomity krytyk literacki i poeta zmarł w wieku 76 lat.
Audio
  • "Znał wszystkich poetów". Wspominamy Wacława Tkaczuka (Wybieram Dwójkę)
  • Wacław Tkaczuk o sobie (Dwójka, 2012 rok)
Wacław Tkaczuk
Wacław TkaczukFoto: archiwum Teatru Polskiego Radia

maszyna_do_pisania1200.jpg
"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

- Nikt nie znał polskiej literatury tak dokładnie jak on. Nikt nie był tak wiernym przyjacielem gromad poetów - wspominał Wacława Tkaczuka pisarz Marian Pilot. Jak podkreślał, w audycji "Wiersze z gazet i czasopism" Wacław Tkaczuk przeprowadzał analizy wierszy z niesłychaną precyzją. - Były to wspaniałe eseje poświęcone poetom, których prócz niego niekiedy nikt nie znał. Ale on znał wszystkich.

Zmarłego krytyka literackiego wspominał w Dwójce również poeta Tadeusz Dąrowski. - Odszedł ostatni człowiek, który w sposób rzetelny, sensowny i nieinteresowny zajmował się poważnie poezją w mediach publicznych - mówił.

***

Z nagrań archiwalnych Polskiego Radia przypominamy obszerne fragmenty przejmującej rozmowy, jaką z Wacławem Tkaczukiem przeprowadziła w 2012 roku Bogumiła Prządka. Wacław Tkaczuk wspominał m.in. swoje dzieciństwo, doświadczenie Śląska, debiut w wieku 14 lat, swoje żywione od najmłodszych lat "skłonności do książek", studia polonistyczne na KUL-u czy swoich mistrzów literackich i przyjaciół.

***

Wacław Tkaczuk pełnił funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu 2 PR, a od 1994 do 2005 roku kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia. Był autorem licznych audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji.

Był m.in. laureatem Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994) za prezentację poezji współczesnej na antenie radiowej, Złotego Mikrofonu (1993) i Nagrody Rady Programowej PR (2004). W 2009 został laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza w kategorii twórczości radiowej.

Wydał trzy tomiki wierszy: "Skrzydło liścia" (1970), "Co z ognia, co z wody" (1977) oraz "Na więcej, na przepadłe" (2013).