REKLAMA

Wielka Improwizacja. Tomasz Stańko symfonicznie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 15:05
Dwójka poleca koncert, który odbędzie się w piątek 9 lutego w Filharmonii Wrocławskiej.
Tomasz Stańko
Tomasz StańkoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Według tygodnika "The New Yorker" Tomasz Stańko to "jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata". Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak Balladyna, Soul of Things, Dark Eyes (muzyka z tej płyty jest wykorzystywana w amerykańskim serialu Homeland) czy Wisława – album dedykowany noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Tomasz Stańko też miał zaszczyt współpracować. 

Otrzymał wiele nagród, m.in.: European Jazz Prize, nagrodę Francuskiej Akademii Jazzu, honorową nagrodę krytyków muzycznych – "Preis der deutschen Schallplattenkritik", Złotego Fryderyka czy Paszport "Polityki". Ponadto został uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowym: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wielkim osiągnięciem Tomasza Stańki jest również to, że jego utwór Suspended Night / Variation VIII znalazł się w płytowej antologii jazzu, stworzonej przez największą na świecie organizację edukacyjno-badawczą – Smithsonian Institution. Wśród ponad stu utworów zebranych w tej antologii znalazła się zaledwie garstka nagrań Europejczyków, a ideą tej publikacji była prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu. Być może jednak jeszcze większym wyróżnieniem jest to, że muzyki Tomasza Stańki słucha Harry Bosch, znany ze swojego doskonałego gustu muzycznego detektyw z powieści jednego z najbardziej popularnych autorów kryminałów – Michaela Connelly’ego.

W powieści Dziewięć smoków Harry Bosch, ścigając przestępców, jak zwykle słucha w samochodzie muzyki: "Dziś wypełnił go muzyką swojego najnowszego odkrycia. Tomasz Stańko był polskim trębaczem, który brzmiał jak duch Milesa Davisa. Jego trąbka grała ostro, a zarazem rzewnie. To była świetna muzyka do prowadzenia inwigilacji. Pozwalała Boschowi zachować czujność. (…) O szesnastej Bosch włączył płytę Soul of Things i uznał, że nawet Miles musiałby uznać geniusz Tomasza Stańki".

Ogromną siłą Tomasza Stańki jest intuicja i talent przy dobieraniu składu swoich zespołów. Niedawno uwagę trębacza zwróciła grupa utalentowanych muzyków: pianista Dominik Wania, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz.

NFM Filharmonia Wrocławska, 9 lutego 2018, godz. 19.00

Wykonawcy:
Tomasz Stańko – trąbka
Dominik Wania – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja
Krzysztof Herdzin – dyrygent, aranżer

materiały prasowe/mko/mz