"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na wtorek (30.06)

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 21:24
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/Hitdelight

godz. 7.00 - 10.00 "Poranek Dwójki" - audycja Pawła Siwka

9.30 - Gościem "Poranka Dwójki" będzie Marcin Masecki.

W najbliższą sobotę (4.07) na antenie Dwójki zabrzmią bandżola, pianino i perkusja, bowiem będą mogli Państwo usłyszeć kameralny koncert znakomitego polskiego zespołu jazzowego. Wcześniej w "Poranku Dwójki" na ten wyjątkowy wieczór do swojego domu zaprosi Państwa Marcin Masecki.

Koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki na antenie Dwójki, a także na naszej stronie internetowej i na dwójkowym Facebooku - w ramach cyklu Domówka z Dwójką. O tym wyczekiwanym wieczorze porozmawiamy z Marcinem Maseckim o godz. 9.30.

O godz. 8.30 spotkamy się z pięciokrotnym zdobywcą nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk, sekstetem wokalnym, który stęskniony za kontaktem z publicznością rusza już na początku lipca w trasę koncertową. W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II. Artyści z proMODERN upamiętnią tę rocznicę serią pięciu koncertów "W hołdzie Janowi Pawłowi II". Odbędą się one w świątyniach związanych z życiem i działalnością duszpasterską Jana Pawła II. O trasie oraz tym, co zmieniła kwarantanna porozmawiamy z Martą Czarkowską (sopran) i Piotrem Pieronem (bas).

Ponadto w audycji:

  • cztery naturalnej wielkości konie pędzące wprost na widza, ciągnące wóz z charakterystycznymi postaciami, czyli obraz "Czwórka" Józefa Chełmońskiego poddany zaawansowanej technologicznie konserwacji. Konserwację może na bieżąco śledzić publiczność,
  • felieton językowy Nowa Mowa, a w nim "bezmaskowcy".

***

godz. 10:00 - 12.00 Podróżnik muzyczny - prowadzi Magdalena Łoś

***

godz. 11.00 - 11.10 To się czyta latem: W.G. Sebald "Austerlitz", czyta Andrzej Mastalerz (odc. 2.)

***

godz. 12.45 - 13.00 "Zapiski ze współczesności": Bronisław Maj

***

godz. 13.00 - 14.00 "Z prywatnej kolekcji" - Stanisław Leszczyński

W porze lunchu Dwójka zaprasza słuchaczy na nowy cykl audycji pt. "Z prywatnej kolekcji". Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, powszechnie znane postacie ze świata kultury opowiadać będą o ulubionych płytach ze swoich domowych kolekcji.

A na otwarcie cyklu Stanisław Leszczyński - wybitny muzykolog, wicedyrektor NIFC i szef festiwalu "Chopin i jego Europa", zapalony kolekcjoner płyt i ich producent, który będzie naszym przewodnikiem po fascynującym półwieczu polskiej fonografii.

***

15.00 – 15.15 – Zostań w domu – słuchaj Dwójki: Edward Redliński "Konopielka", czyta Jacek Braciak (odc. 15.)

***

godz. 16.00 - 18.00 "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Gościem "Wybieram Dwójkę" będzie polski muzyk, kompozytor i wokalista, członek zespołu Jazz Band Młynarski-Masecki, który wystąpi w najbliższą sobotę (4.07) podczas cyku kameralnych koncertów online w Dwójce.

Ponadto w programie:

  • Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie,
  • obejrzymy wystawę prac Stasysa Eidrigeviciusa w lubelskiej galerii sztuki współczesnej Wirydarz,
  • odwiedzimy scenę szekspirowską Teatru Baj Pomorski w Toruniu,
  • Tomek Jacyków opowie o kolekcji mody dla widzów Teatru Syrena w Warszawie. 

Literackie witaminy: o swoich lekturach opowie prof. Janusz Degler.

***

godz. 19.00 - 21.30 "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska

Program:

Koncert z cyklu "NOSPR kameralnie" - kameraliści Narodowej  Orkiestry  Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Antonio Vivaldi Koncert h-moll na 4 skrzypiec i basso continuo op. 3 nr 10, RV 580, Koncert na 2 wiolonczele i basso continuo g-moll RV 531; Giovanni Bottesini Fantazja „I Puritani” na wiolonczelę, kontrabas i orkiestrę kameralną (opr. M. Romanowski), Franz Josef Reinl Impresja i Jou-jou  na dwie harfy i orkiestrę smyczkową,  Edward Elgar Serenada na smyczki e-moll op. 20

wyk. Orkiestra smyczkowa NOSPR, Rafał Zambrzycki (skrzypce, prowadzenie), Adam Krzeszowiec (wiolonczela), Jacek Gwizdoń (wiolonczela) Marek Romanowski (kontrabas), Krzysztof Waloszczyk (harfa) Elżbieta Korelus (harfa)

***

godz. 19.10 – 19.30 Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider (odc. 2.)

***

godz. 21.30 - 22.00 "Rozmowy po zmroku" - audycja Doroty Gacek

W jednym z wywiadów ksiądz Józef Tischner powiedział: "Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję". Filozof i kapłan, nauczyciel akademicki, człowiek wierny Podhalu i góralom, autor wielu do dziś czytanych i cytowanych książek odszedł 20 lat temu. Został pochowany w Łopusznej, w miejscu, gdzie się wychowywał i dorastał.

Ksiądz Tischner był ważną postacią polskiego Kościoła, odegrał także istotna rolę w ruchu "Solidarności". Ale przede wszytkom wywarł wpływ na wielu ludzi, których spotykał. Świadectwem tego jest m.in. wydana w tym roku biografia kapłana i filozofa, napisana przez Wojciecha Bonowicza.

Autor cytuje w niej słowa przyjaciela, księdza prof. Krzysztofa Michalskiego, który tak napisał: "Jego obecność bowiem zmieniała przestrzeń, w którą wchodził, nadawała nową spójność i nową dodatkową siłę przekonywania jego myślom. Trzeba było wiele złej woli i daleko posuniętego stępienia duszy, by nie odczuć tej bijącej od Józka siły, co otwierała innym oczy i serce, wyzwalała w nich, to co lepsze, ogrzewała duszę". Dla Wojciecha Bonowicza ksiądz Józef Tischner był "nauczycielem nadziei".

W audycji posłuchamy wypowiedzi i tekstów autora "Filozofii dramatu" poświęconych nadziei. O życiu księdza Tischnera opowie Wojciech Bonowicz, przypomnimy również wspomnienia jego bliskich: Mariana Tischnera i Łukasza Tischnera, a także ludzi, którzy go znali m.in. Wawrzyńca Kuchty, Anny Augustynowicz, Jerzego Treli, Piotra Cieplaka, Andrzeja Dziuka, Piotra Kłodkowskiego, Tadeusza Gadacza, Witolda Beresia i Artura Więcka "Barona".

***

godz. 23.00-1.00 "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak