REKLAMA

Nie żyje aktor i wykładowca akademicki profesor Edward Dobrzański

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 20:39
W sobotę, 1 października w wieku 93 lat zmarł profesor Edward Dobrzański, wykładowca akademicki, wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Nie żyje Edward Dobrzański
Nie żyje Edward DobrzańskiFoto: Damian Klamka/East News

Edward Dobrzański był aktorem związanym z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Nowym w Łodzi czy Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Wystąpił również w wielu filmach i serialach w reżyserii m.in. Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego czy Andrzeja Wajdy.

Podczas sprawowania przez niego funkcji dziekana wydziału aktorskiego do grona studentów należeli Marek Walczewski, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska, Jan Nowicki, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Trela, Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Kasprzyk, Jerzy Stuhr, Bogusław Linda czy Dorota Segda.

Edward Dobrzański urodził się w 1929 roku w Jasieniu koło Brzeska. W 1953 roku ukończył szkołę aktorską w Krakowie, w tym samym roku zadebiutował na deskach teatru.

W latach 1954-2001 występował w Starym Teatrze w Krakowie. W latach 1954-94 był wykładowcą w PWST w Krakowie, w latach 1967-68 prodziekanem, a w latach 1968-87 dziekanem Wydziału Aktorskiego. W latach 1980-81 i 1987-90 był prorektorem uczelni.

Zagrał w spektaklach m.in. "Chory z urojenia", "Fantazy", "Wesele", "Rewizor". Wystąpił w licznych spektaklach telewizyjnych, m.in. "Noc listopadowa" i "Dziady", a także w filmach m.in. "Ognisty anioł", "Śmierć Johna L.".