Chopinowskie pożegnania

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 20:00
Wśród wybitnych muzyków, którzy odeszli od nas w tym roku, znaleźli się profesor Jan Ekier oraz Barbara Hesse-Bukowska. Poświęcimy im najbliższą audycję z cyklu "Chopin osobisty".
Jan Ekier
Jan Ekier Foto: PAP/Maciej Kłoś

W specjalnym zaduszkowym wydaniu audycji będziemy więc wspominać dwójkę laureatów Konkursu Chopinowskiego: zdobywczynię II nagrody w 1949 roku oraz laureata z roku 1937, a przy tym niezwykle zasłużonego dla naszej kultury pedagoga, kompozytora, chopinologa, inicjatora i Redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.

Sięgniemy po interpretacje chopinowskie obojga pianistów, zarówno te archiwalne, jak i bardziej współczesne, zachowane w archiwum Polskiego Radia i katalogu Polskich Nagrań. Posłuchamy też refleksji i wspomnień bohaterów audycji, a także wypowiedzi Józefa Kańskiego i profesora Mieczysława Tomaszewskiego.

Na audycję "Chopin osobisty" zaprasza Róża Światczyńska.

2 listopada (niedziela), godz. 14.00-15.00

mm

Czytaj także

Profesor Jan Ekier. "Nauczyciel od życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 09:00
W poniedziałek na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pożegnaliśmy zmarłego 15 sierpnia w wieku 101 lat profesora Jana Ekiera. Tego samego dnia na antenie Dwójki redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina wspominali jego uczniowie, współpracownicy i rodzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wreszcie można grać Chopina! Wspominamy profesora Jana Ekiera

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 13:00
- Windziarz w hotelu w Montevideo zapytał, skąd jestem. Odpowiedziałem, że z Polski, a on zawołał: "Chopin!". To było jego pierwsze skojarzenie - tak twórca Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina wspominał swoje powojenne koncertowe wojaże.
rozwiń zwiń