Co filmy z wesela mówią o nas samych?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 11:45
- To bardzo cenny dokument dla antropologów, a jednocześnie bardzo trudny, bo trzeba wiedzieć, które sceny były aranżowane na potrzeby filmów - mówiła w Dwójce o wizualnych aspektach naszej kultury etnolożka Karolina Dudek.
Audio
  • Wizualne podejście do antropologii (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Co filmy z wesela mówią o nas samych?
Foto: East News/Glowimages

Zainteresowanie wizualnością wśród antropologów wraca do łask. O tym narzędziu badawczym rozmawialiśmy w "Rozmowach po zmroku" m.in. na przykładzie filmów weselnych. Gatunek ten rozpowszechnił się w latach 90. XX wieku wraz z rozwojem technologii i łatwym dostępem do kamer wideo. Fakt filmowania wesel w dużym stopniu wpłynął na charakter tych wydarzeń.
- Samo filmowanie stało się ważnym elementem rytuału - opowiadała Karolina Dudek. - To co zostaje umieszczone na pamiątkowej płycie DVD z wesela utrwala to wydarzenie w sposób idylliczny i upiększony. Chodzi o to, żeby wykreować dobry początek i wprowadzać dobra nutę w pierwsze takty pieśni, która ma być śpiewana potem do końca życia - wyjaśniała.

Dla antropologa przy badaniu dokumentu w postaci filmu weselnego ważne jest zbadanie kulis jego powstania oraz zasad tworzenia. - Warto dowiedzieć się, kto ogląda takie filmy i jak są odbierane - podkreślała rozmówczyni Piotra Kędziorka.

Wgrywanie filmów z wesel do internetu przyczyniło się też do upowszechniania niektórych elementów obrzędu. - Różne formy weselne w ten sposób podróżują. Dobrym tego przykładem jest aranżacja pierwszego tańca w stylu sceny z filmu "Dirty Dancing". To fenomen, który rozprzestrzenił się po całym świecie...

O historii i znaczeniu antropologii wizualnej opowiadali w audycji również dr Sławomir Sikora - antropolog z IEiAK UW, Anna Lewiecka i Michał Grosz.
Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

bch

Zobacz więcej na temat: folk

Czytaj także

Wielkopolski renesans dud

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 14:52
W tegorocznych wielkopolskich konfrontacjach dudziarzy udział wzięło aż trzydziestu młodych muzyków. To efekt pracy uczniów słynnego nauczyciela gry na tym instrumencie Edwarda Ignysia. W "Źródłach" wysłuchaliśmy archiwalnej rozmowy z tym nieżyjącym już strażnikiem tradycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melodie przychodzą do mnie przy pracy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 17:29
- Rzucam wtedy obrządek i lecę do mieszkania. Nasnuje mi się początek czy refren, to łapię za magnetofon, żeby nagrać albo sobie w nuty zapiszę. Inaczej zapomnę - opowiadał w Dwójce Zdzisław Marczuk, skrzypek z Zakalinek na Podlasiu, laureat pierwszej edycji nagrody "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka źródeł". Adwentowe strachy Marianny Bączek

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 14:00
- Baliśmy się opowieści babci. Raz się nawet popłakałam - opowiadała w rozmowie z Anną Szewczuk znakomita kurpiowska śpiewaczka, laureatka tegorocznej nagrody Programu Drugiego Polskiego Radia "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń