X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ballada o Pieśni". Reportaż wart Prix Italia 2019

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 14:21
W "Rozmowach po zmroku" wysłuchaliśmy audycji Anny Kołodziejczyk, która zdobyła nagrodę w kategorii "Muzyka" na 71. konkursie Prix Italia w Rzymie.
Audio
  • "Ballada o Pieśni" Anny Kołodziejczyk (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Jacek Kaczmarski
Jacek KaczmarskiFoto: NAC/Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa

Prix Italia 1200.jpg
Radiowy Oskar dla Anny Kołodziejczyk

Reportaż "Ballada o Pieśni", zrealizowany pod kierunkiem Janusza Deblessema w Trójkowym "Laboratorium reportażu", przedstawia historię jednej z najsłynniejszych pieśni czasów solidarnościowego przełomu - ballady "Mury".

Pierwotna wersja pieśni stworzona przez katalońskiego barda Lluísa Llacha nosiła tytuł "L'estaca" i była głosem sprzeciwu wobec frankistowskiej dyktatury. Jednak uniwersalnym hymnem zbuntowanych stała się dopiero za sprawą polskiej wersji i interpretacji Jacka Kaczmarskiego. Jako "Mury" zajęła trwałe miejsce w świadomości wielu społeczeństw i grup walczących o wolność i prawa obywatelskie - niezależnie od kraju, narodowości ani języka. Zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swego katalońskiego pierwowzoru i kontekstu politycznego. Ta bardzo nieoczywista historia opowiedziana została głosami m.in. Filipa Łobodzińskiego, Jarosława Gugały i Marka Karlsbada. W audycji osnutej wokół muzycznego motywu przewodniego "Murów", ważną rolę odgrywają zapisy z radiowego archiwum, a wśród nich nagrania Jacka Kaczmarskiego.

Prix Italia 2019 przebiegało pod hasłem pielęgnowania różnorodności kulturowej w globalnym świecie medialnym (Celebrating Cultural Diversity in a Global Media World). Sześcioosobowe, międzynarodowe jury doceniło obecną w reportażu Anny Kołodziejczyk humanistyczną ideę tworzenia wspólnoty poprzez zjawisko kulturowe i wokół niego; pomimo, ale nie wbrew różnorodności. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono ponadto uniwersalny charakter przekazu i wielowymiarową narrację, wskazano na doskonały warsztat i walor autentycznego przekazu emocjonalnego reportażu.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Data emisji: 3.10.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/mko

Zobacz więcej na temat: reportaż Jacek Kaczmarski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zdarzyło się naprawdę". Tajemnice radiowych reportaży

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 16:00
- Wszystkie zgromadzone tu reportaże były kiedyś opowieściami radiowymi, ale czegoś w ich nie było: dalszego ciągu losu bohaterów i tego, jak do nich dotarłyśmy. I to jest w tej książce - opowiadały Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk, autorki książki "Zdarzyło się naprawdę".
rozwiń zwiń