Polskie Radio
Section05
Jacek Kaczmarski

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Przemysław Gintrowski Radio Wolna Europa Solidarność stan wojenny historia Polski MUZYKA

Jacek Kaczmarski - niepokorny pieśniarz i głos pokolenia

- Podczas spotkań razem śpiewaliśmy, dyskutowaliśmy. Te rozmowy bardzo trudno sobie teraz odtworzyć, bo byliśmy bardzo młodymi ludźmi, ale przede wszystkim pojawiał się wątek wolnościowy. Jacek był szlachetnym, dynamicznym człowiekiem, więc to nie były puste słowa - tak Jacka Kaczmarskiego - poetę, prozaika, twórcę piosenek - wspominał aktor Emilian Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Dwójka wspomnienie Jakub Jamrozek Jakub Kukla PRL

Andrzej Duda po szczycie NATO: nie możemy dopuścić do tego, że Rosja wygra wojnę

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli, gdzie razem z innymi światowymi przywódcami dyskutował nad przyszłymi działaniami Sojuszu wobec Rosji, która od miesiąca bestialsko atakuje Ukrainę. Najważniejszym tematem rozmów - jak wskazał prezydent - było to, jakie środki NATO jeszcze może podjąć, by przerwać rosyjską agresję na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  NATO Stany Zjednoczone Joe Biden Unia Europejska wojna na Ukrainie Ukraina język polski Andrzej Duda Jacek Kaczmarski

Jacek Kaczmarski i jego twórczość ponadczasowa. Płyta z piosenkami legendarnego barda

- Kiedy Jacek odchodził kilkanaście lat temu myśmy, najwięksi fascynaci, wiedzieli, że jego twórczość jest ponadczasowa - mówi Mateusz Nagórski, który wydał płytę z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w nowych aranżacjach. Dlatego nie dziwi się, że na koncerty przychodzą słuchacze należący do różnych pokoleń i młodzi, i starsi wiekiem.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Paweł Sztompke

Jacek Kaczmarski: artysta musi reagować jak człowiek, inaczej nie jest godny swojej sztuki

- Byron powiedział, że demokracja to jest arystokracja łotrów i trzeba liczyć się z tym, że wolność dana wszystkim upowszechnia wypowiedzi prymitywne i prostackie. Trudno je blokować ponieważ zablokowanie jednego głosu jest pretekstem do zablokowania głosu innych. I to jest problem, który wydaje mi się, jest na razie nierozwiązywalny - Jacek Kaczmarski.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Dorota Gacek Alina Grabowska Anna Rzeczycka stan wojenny PRL Dwójka

Koncert Niepodległości „Poland” na legendarnym okręcie ORP "Błyskawica"

Ku chwale polskich bohaterów, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”. Organizatorzy, dyrektor artystyczna, Ola Turkiewicz oraz prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Jacek „Wiejski” Górski, przekonują, że to wyjątkowe spotkanie historii, tradycji, pamięci o bohaterach z artystyczną wrażliwością współczesnego człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego bitwa warszawska patriotyzm Jacek Kaczmarski Muzeum Powstania Warszawskiego Lech Zondek Małgorzata Frydrych