Stefan Żeromski jako korespondent wojenny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 10:52
O udziale pisarza w wojnie polsko-bolszewickiej oraz o jego opowiadaniu "Na probostwie w Wyszkowie" związanym z wydarzeniami roku 1920 opowiemy w "Rozmowach po zmroku".
Portret Stefana Żeromskiego
Portret Stefana ŻeromskiegoFoto: Polona.pl

Stefan Żeromski, wówczas 50-letni, po wybuchu I wojny światowej zgłosił się do Legionów, ale w walkach nie brał nigdy udziału. Wojnę spędził w Zakopanem, współtworząc tam Organizację Narodową, a pod koniec 1918 roku przez nieco ponad miesiąc był prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.

wojnie polsko-bolszewickiej współpracował z kierowanym przez ppłk. Mariana Dienstla-Dąbrowę Wydziale Propagandy Armii Ochotniczej. Był też, powiedzielibyśmy dziś, korespondentem wojennym.

Literackie świadectwo tego czasu opublikował w zbiorze "Inter arma", z którego pochodzi jedno z najsłynniejszych opowiadań związanych z Bitwą Warszawską, zarazem opowieść o zdradzie - "Na probostwie w Wyszkowie".

Wychodząc od tego tekstu (zrealizowanego dla radia w formie słuchowiska) z prof. Zdzisławem Adamczykiem, a także prof. Marią Olszewską opowiemy o tej wojennej pracy Żeromskiego, jej recepcji, ale też o tym , jak do tematu wojny polsko-bolszewickiej wracał w "Przedwiośniu".

***

Na "Rozmowy po zmroku" w poniedziałek (3.08) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Zobacz więcej na temat: Stefan Żeromski