"Jakob von Gunten" czyli opowieść przeciw służbie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 21:30
Do księgarń, po przeszło trzydziestu latach i pod nieco zmienionym tytułem, powróciła jedna z pierwszych książek Roberta Walsera – "Jakob von Gunten. Dziennik" w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz. Po nie tak dawno opublikowanym "Zbóju" i "Mikrogramach" sprzed kilku lat ta książka przypomina polskiej publiczności jednego z najciekawszych XX-wiecznych pisarzy szwajcarskich.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne/PIW

Michał Klawiter 1200.JPG
"Jakob von Gunten". Czyta Michał Klawiter

Posłuchaj
29:51 Rozmowy po zmroky 31.03.2021.mp3 Piotr Paziński o powieści "Jakob von Gunten" R. Walsera (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Robert Walser jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych XX-wiecznych pisarzy szwajcarskich, niedawno po niemiecku ukazała się książka o jego polskiej recepcji. Najlepiej znany jest z drobnych form prozatorskich, tak zwanych mikrogramów, zapisywanych ołówkiem na przypadkowych kartkach, pismem ok. milimetrowej wielkości.

Niemniej we wcześniejszym okresie życia opublikował też powieści, wśród nich wznawianą właśnie po polsku w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz" - "Jakub von Gunten", opowiadającą o Instytucie Benjamenty, kształcącym lokajów doskonałych.

Sam Walser ukończył tego typu szkołę w Berlinie i swoje umiejętności miał okazję wypróbować w czasie służby na zamku rodziny von Hochberg w Dąbrowie Niemodlińskiej.

O tej książce, a także stopniowej zmianie zainteresowań pisarza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek rozmawiała z autorem posłowia do niej - Piotrem Pazińskim.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Zbój". Odszyfrowane mikrogramy Roberta Walsera

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 11:18
W połowie lat 20. Robert Walser doświadczył niemocy twórczej, którą w liście nazwał "zmęczeniem ręki". Dlatego zaczął miniaturowym pismem zapełniać skrawki papieru, nazwane mikrogramami, które po śmierci pisarza zostały odszyfrowane. Najdłuższym z utworów jest powieść "Zbój", którą prezentowaliśmy na antenie Dwójki od poniedziałku 31 sierpnia. Czytał Jarosław Gajewski.
rozwiń zwiń