"Tragedia Makbeta", czyli Szekspir na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 12:00
Jest mroczna niczym "To nie jest kraj dla starych ludzi". Pełna okrucieństwa i grozy. Stanowi przy tym rewers opowieści snutych zazwyczaj przez braci Coen. "Tragedia Makbeta" w reżyserii Joela Coena ukazuje proces ulegania pokusie, która pcha do zbrodni, a w konsekwencji do utraty więzi z innymi ludźmi, strachu, samotności i niepewności.
Makbet to człowiek, który idzie po trupach do celu - w dosłownym sensie
Makbet to człowiek, który idzie po trupach do celu - w dosłownym sensieFoto: Shutterstock/zef art

Czy jednak Makbet zasługuje na litość? Zapraszamy na rozmowę o filmie.

"Tragedia Makbeta" (prod. 2021) to nowa interpretacja klasycznej szekspirowskiej tragedii. Zasłużony w wojnach o honor Szkocji Makbet, zmęczony wojowaniem, wraca do domu, marząc jedynie o odpoczynku. Spotkane po drodze trzy wiedźmy przepowiadają mu jednak, że zostanie wkrótce królem Szkocji, a czynią to tak sugestywnie, że rozpierany żądzą władzy Makbet wierzy ich słowom.

Przy pomocy żony, Lady Makbet, planuje i przeprowadza zamach na króla Duncana, spełniając w ten sposób przepowiednię. Gdy zasiada na upragnionym tronie, zaczyna rządzić twardą ręką, eliminując kolejnych potencjalnych kandydatów na swoje miejsce, jednak z czasem popada w paranoję. Nie tylko wydaje mu się, że wszyscy chcą go zgładzić, ale widuje także rozmaite zjawy przypominające mu o popełnionych w imię władzy grzechach i zaniedbaniach.

Czy rzeczywiście traci zmysły, czy instynkt mobilizuje go po prostu do przetrwania za wszelką cenę? Lady Makbet również doświadcza strasznych wizji, a gdy nie potrafi sobie z nimi poradzić, zamienia i tak zadziwiająco trudne królewskie życie męża w jeszcze większe piekło.

[opis dystrybutora]

Zobacz zwiastun:

[A24/YouTube]


Posłuchaj
27:35 Rozmowy po zmroku Dwójka 28 marzec 2022 21_33_53.mp3 "Tragedia Makbeta", czyli Szekspir na ekranie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Małgorzata Grzegorzewska (anglistka, szekspirolog), Łukasz Adamski (krytyk filmowy)

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 21.30