"Witkacy. Drapieżny umysł" - monumentalna niepełna biografia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 22:00
- To jest książka popularno-naukowa, biografia szczątkowa, nikt do tej pory nie odważył się napisać pełnej biografii Witkacego. Żeby ogarnąć wszystkie dziedziny jego twórczości trzeba być alfą i omegą, erudytą, omnibusem, człowiekiem-renesansu - mówił w Dwójce dr Przemysław Pawlak, prezes Instytutu Witkacego w Warszawie.
[Autoportret] : [Inc.:] Zadość uczyni tylko zupełn[y] pokój i samounicestwienie ... Stanisław Ignacy Witkiewicz
[Autoportret] : [Inc.:] Zadość uczyni tylko zupełn[y] pokój i samounicestwienie ... Stanisław Ignacy WitkiewiczFoto: Polona.pl
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz to bezapelacyjnie jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury.
  • Różnorodność dorobku zmarłego tragicznie osiemdziesiąt trzy lata temu artysty wciąż stanowi wyzwanie i inspirację dla kolejnych pokoleń badaczy.
  • Mierzą się z nim także autorzy najnowszej poświęconej mu publikacji – książki "Witkacy. Drapieżny umysł".

Najwybitniejsi witkacolodzy (m.in. Janusz Degler, Stefan Okołowicz, Marek Średniawa, Tomasz Bocheński, Tomasz Pawlak) przyglądają się zarówno biografii, filozofii, malarstwu, powieściom, fotografiom, jak i twórczości dramatycznej Witkacego.

O pozycji wydanej przez Instytut Witkacego w Warszawie opowiedział jego prezes i współredaktor oraz współautor książki – dr Przemysław Pawlak (członek redakcji pisma "Witkacy!", autor monografii "Henryk Kazimierowicz. Ksiądz z nienapisanej sztuki Witkacego").

W rozmowie z Dwójką zgłębił koligacje Witkiewiczów z Piłsudskimi, badał żmudzkie korzenie rodu, obala witkacowskie stereotypy, a także wyjaśnił zagadnienie Czystej Formy.

***

"U nas ciekawy jest Witkiewicz. Umysł drapieżny" – pisał w 1947 r. w Traktacie moralnym Czesław Miłosz. Cytat z wiersza noblisty posłużył jako tytuł książki zbiorowej, która szeroko prezentuje biografię oraz wszystkie obszary aktywności twórczej Stanisława Ignacego Witkiewicza: malarstwo i rysunek, fotografię, teatr, literaturę, filozofię, publicystykę, epistolografię. Omawia także recepcję zagraniczną dorobku Witkacego oraz współczesne inspiracje jego dziełem w Polsce i na świecie. Tom, skierowany zarówno do specjalistów, jak i szerokiej publiczności, stanowi źródło wiedzy o dziele najwszechstronniejszego polskiego artysty XX wieku.

(opis pochodzi od wydawcy)

"Matka" Witkiewicza. Słuchowisko o zaborczej miłości [POSŁUCHAJ] >>>>

Posłuchaj
28:49 2022_09_19 21_30_03_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Witkacy. Drapieżny umysł" - 83 lata po tragicznej śmierci (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Dominik Gac

Gość: dr Przemysław Pawlak (prezes Instytutu Witkacego w Warszawie, członek redakcji pisma "Witkacy!", autor monografii "Henryk Kazimierowicz. Ksiądz z nienapisanej sztuki Witkacego")

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Prof. Janusz Degler: Ingarden był filozofem, który żył filozofią

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 11:39
- To nie był historyk filozofii, to był filozof w pełnym tego słowa znaczeniu. Filozofia stanowiła dla niego istotę życia - mówił literaturoznawca i historyk literatury polskiej o Romanie Ingardenie. W czerwcu minęła 50. rocznica śmierci tego wybitnego filozofa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacego "Listy do żony"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:00
Od poniedziałku (25.10) w "Książce do słuchania" prezentowaliśmy fragmenty korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z żoną Jadwigą. Czytał Krzysztof Gosztyła.
rozwiń zwiń