Ukryta nierówność rodzi w nas pogardę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 09:00
- Żyjemy w epoce hiperdemokracji, rządów zachcianek rozhisteryzowanych mas. Ma być dużo, głośno i tłusto, a wszyscy mamy mieć tak samo. Im głębsza gwarantowana równość, tym większe rozwarstwienie - ocenia dr Piotr Nowak.
Audio
Ukryta nierówność rodzi w nas pogardę
Foto: Glow Images/East News

- Od tysięcy lat społeczeństwa były budowane hierarchiczne, rewolucje mieszczańskie zniosły to, ale nierówność została. Kiedyś była formalna, dziś zeszła do podziemia, ale wciąż wychodzi na jaw - ocenia prozaik, Bogdan Baran.

- U Nietzschego pojawia się myśl, że demokracja potrzebuje niewolników. Społeczeństwo jest rozwarstwione na zniewoloną większość, której wmówiono, że swobody których zażywa to wolność; i mniejszość: pojedyncze osoby żyjące w całkowitym oderwaniu od większości i mające ją w pogardzie - mówił gość "Rozmów po zmroku" dr Piotr Nowak.  W jego ocenie przejawem tego są reklamy luksusowych samochodów, prezentowane w porze największej oglądalności. - Gra toczy się o to, czy damy się zmarginalizować i zepchnąć do roli pariasów, czy staniemy po stronie mocniejszych - podsumowuje filozof.

- Żyjemy w świecie posthistorycznym, postpolitycznym, w świecie w którym rządzi pewna nostalgia za różnicą rzeczywistą, a nie urojoną, czy pozorowaną.Peter Sloterdijk, autor książki "Pogardy mas",  demaskuje reżimy liberalne, które wytwarzają poczucie równości; twierdzą że możliwa jest równość szans. To fantazat, którym jesteśmy szantażowani - podkreśla prof. Szymon Wróbel.

Gośćmi "Rozmów po zmroku" byli filozofowie: prof. Szymon Wróbel i dr Piotr Nowak oraz Bogdan Baran - prozaik, eseista, tłumacz "Pogardy mas" Petera Sloterdijka.

Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Nowak.

Zobacz więcej na temat: filozofia
Czytaj także

"Z narkotycznego upojenia wychodzi się z obciętym językiem"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 23:00
- Po pierwszym kontakcie z pejotlem Witkacy twierdził, że może umrzeć spokojnie, bo widział tamten świat. Oczywiście nigdy później już tak wspaniałej iluminacji nie doznał - mówił w Dwójce krytyk Jan Gondowicz podczas dyskusji o narkotycznych doświadczeniach pisarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Popęd: daje żyć czy niszczy?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 09:00
To coś, co mamy wspólnego ze zwierzętami? Czy zupełnie nie? Popęd to najważniejsza, pierwotna siła czy coraz częściej podważany koncept naukowy? Posłuchaj dyskusji w Dwójce, w której brali udział znawcy etologii, seksuologii i filozofowie.
rozwiń zwiń