Teresa Tuszyńska - niebezpieczna dziewczyna z sąsiedztwa

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 10:49
- Reżyserowi trudno było opanować jej żywioł. W ogóle nie zależało jej na karierze - mówił o „Tetetce” Kazimierz Kutz. W Dwójce wspominaliśmy zapomnianą aktorkę i modelkę, jedną z genialnych amatorek czasów PRL-u.
Audio
  • Rozmowa o Teresie Tuszyńskiej i innych niezawodowych aktorkach (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Fragment okładki książki Mirosława J. Nowika Tetetka. Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej
Fragment okładki książki Mirosława J. Nowika "Tetetka. Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej"Foto: mat. prasowe/Prószyński Media Sp. z o.o.

Teresa Tuszyńska w historii kina zapisała się rolą w filmie "Do widzenia, do jutra". W latach 70. niespodziewanie wycofała się z publicznego życia. Mając 55 lat zmarła w samotności. - W jej losach zafrapowało mnie to, że amatorka o tak wybitnym talencie i niezwykłej urodzie została tak szybko i łatwo zapomniana - opowiadał Mirosław Nowik, twórca filmu "Teresa Tuszyńska Movie" i autor książki o aktorce pt. "Tetetka". - Gdy zobaczyłem ją w "Tarpanach" Kazimierza Kutza, zacząłem się zastanawiać, czemu nigdy wcześniej jej nie zauważyłem. To był impuls do zajęcia się tą postacią - dodał.

Jednym z gości "Rozmów po zmroku" był Wojciech Plewiński, wybitny fotograf,  pracujący przez wiele lat dla "Przekroju". - Nigdy nie robiłem Tuszyńskiej zdjęć podczas sesji - opowiadał. - Spotkałem ją jednak kiedyś na Jazz Campingu. Najbardziej zapadła mi w pamięć seria zdjęć z bitwy na śnieżki, podczas której Tuszyńska atakowała śniegową twierdzę bronioną przez Romana Polańskiego. To była bardzo waleczna dziewczyna.

- Była niezwykle piękna, niezwykle inteligentna. Dla niektórych mogła być niebezpieczna z powodu swej złośliwości. Miała cięty język, świetnie mi się z nią rozmawiało - mówił Kutz, który łączył się ze studiem telefonicznie. - Była też naturalna i spontaniczna, miała zabawowy stosunek do życia i własnej kariery. Była jak zwierzę, dziewczyna z ulicy. Zupełnie nie była przygotowana do wejścia w nasze środowisko. To sprawiło, że zaczęła mieć problemy z alkoholem i w końcu odeszła od kina.

Filmoznawca Karol Jachymek opowiadał o kontekście czasów, w których świat filmu domagał się nowych, młodych i pięknych twarzy. - Po październiku polska kultura szukała odświeżenia po niedawnych jeszcze obrazach dziewczyn na traktorach - mówił. - To leżało u podstaw tego nowego nurtu, który był zresztą później bardzo krytykowany przez niektórych twórców. Chodziło o to, że rodząca się kultura młodzieżowa potrzebowała nowych idoli, "dziewczyn z sąsiedztwa", postaci  takich samych, jak wszyscy młodzi ludzie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez Pawła Siwka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polański - osiemdziesiątka bez Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 15:15
- To najbardziej hollywoodzki z polskich reżyserów, który niestety nie może pracować w Hollywood. Zrobił tam tylko dwa filmy, a jest stworzony do amerykańskiego kina - mówił Jacek Szczerba w Dwójce. Polański kończy 18 sierpnia 80 lat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inka - bohaterka z oddziału Łupaszki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 11:55
- Bardzo pragnęła, by po wyroku śmierci ktoś bliski dowiedział się, że zachowała się, jak trzeba - mówił historyk Piotr Szubarczyk, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o Danucie Siedzikównie, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Eichelberger: musimy zdjąć nogę z gazu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 16:02
- Jeśli nie zwolnimy, będzie katastrofa - mówił w Dwójce znany psychoterapeuta. A dyskutowaliśmy o szaleńczym tempie współczesnego świata i o "prostym życiu" - alternatywie dla tych, którzy nie chcą już uczestniczyć w wyścigu...
rozwiń zwiń