Internet u fryzjera. Zdecentralizowana technologia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 15:38
- W małych miejscowościach nowe technologie są bardzo widoczne w salonach fryzjerskich i kosmetycznych - mówiła w Dwójce Katarzyna Chojecka, która prowadziła badania etnologiczne pod kierunkiem dra Piotra Cichockiego.
Audio
  • Dr Piotr Cichocki, Katarzyna Chojecka, Olga Rembielińska i Maciej Eichelberger opowiadają o wpływie technologii na życie społeczne (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Internet u fryzjera. Zdecentralizowana technologia
Foto: Tom Taker/flickr/cc

- W Kolnie, które nie jest dużym miastem, jest zaskakująco wiele takich salonów - opowiadała Katarzyna Chojecka. - Są to bowiem przede wszystkim miejsca spotkań lokalnej społeczności. Zaznacza się w nich również obecność mediów i technologii. Właściciele projektują lokale za pomocą wskazówek i programów z Internetu. Klienci natomiast często przynoszą wydruki zdjęć z fryzurami, a niekiedy pokazują je na tabletach - dodała.

Pod kierunkiem dra Piotra Cichockiego, wicedyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, badania terenowe prowadzili także Olga Rembielińska i Maciej Eichelberger. Ten ostatni badał wpływ konsumpcji w naszej kulturze na dzisiejsze gospodarstwa wiejskie. - Technologia włączona w zbiorowość ma nie tylko znaczenie czysto pragmatyczne, jak ułatwienie pracy i skrócenie jej czasu, lecz także silnie wpływa na myślenie o pracy i stosunek do jej wytworów - mówił.

- W ciągu ostatnich 20 lat doświadczenie technologii w codziennym życiu uległo zmianie - mówił dr Piotr Cichocki. - W latach 80. i 90. często używano pojęcia "cyberprzestrzeni” jako czegoś odrealnionego, czegoś, co jest niematerialnym światem. Etnologowie stopniowo odchodzili od tego ujęcia w kierunku perspektywy, w której całkowicie splata się ze sobą to, co jest technologiczne, wirtualne i to, co jest realne. Dziś mówimy nie tyle o wirtualnej rzeczywistości, ale o rzeczywistej wirtualności - dodał.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

mc

Zobacz więcej na temat: internet technologie

Czytaj także

Wojciech Eichelberger: musimy zdjąć nogę z gazu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 16:02
- Jeśli nie zwolnimy, będzie katastrofa - mówił w Dwójce znany psychoterapeuta. A dyskutowaliśmy o szaleńczym tempie współczesnego świata i o "prostym życiu" - alternatywie dla tych, którzy nie chcą już uczestniczyć w wyścigu...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótka pamięć Cyganów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 18:00
- Cyganie nie są narodem księgi. Dzięki mnie mogą poznać opowieści swoich dziadków - mówił w Dwójce Jacek Milewski, autor książki "Chyba za nami nie traficie", której fragmenty prezentujemy na naszej antenie.
rozwiń zwiń