Polskie Radio
Section05

Romowie

Polskie Radio 24 Romowie jako "obcy". Jak społeczeństwa reagują na inność

Społeczność romska w Polsce nigdy nie była jednolita - tworzy ją mozaika grup różniących się językiem, zwyczajami i historią. Tymczasem władze PRL, niechętne wobec wszelkiej niezależności, próbowały wtłoczyć Romów w jednorodny, państwowy model obywatela. Historia tej opresji to nie tylko opowieść o Romach, ale także uniwersalna przestroga, jak państwo reaguje na odmienność. Gościem audycji "Pomówmy o tym" był dr Przemysław Witkowski (Uniwersytet  Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Paweł Wojewódka

Papusza. "Pierwsza na świecie cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze"

- Zapłaciła za to olbrzymią cenę, jak każdy kto wyprzedza swój naród. Cyganie nie są narodem księgi, nie mają zapisanej swojej historii. Dar pisania nie był dla nich zaletą, wręcz odwrotnie. Zawsze groziło, że wyuczony Cygan zostanie sędzią i będzie własnych braci sądził – mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Krauze, reżyser filmu o Papuszy. Dzisiaj przypada 38. rocznica jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Papusza poezja Jerzy Ficowski historia Polski

Muzyczne „niebieskie strefy”

W natłoku albumów mniej lub bardziej koncepcyjnych, wyróżniających się pomysłem, produkcją, brzmieniem, oryginalnością, antologie muzyki rozmaitych grup etnicznych i etnograficznych przypominają „niebieskie strefy”. Pokazują jak wartościowe jest życie wspólnot połączonych muzyką. Dokumentują brzmieniowe kontinuum miejsca, a także długowieczność spełniających się w nim jednostek.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa recenzja Ula Nowak world music Cyganie Kurpie

83. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w łódzkim getcie

12 stycznia 1942 roku Niemcy zakończyli likwidację tak zwanego obozu cygańskiego, który funkcjonował w obrębie getta w Łodzi. W ciągu trwającej tydzień akcji naziści wywieźli do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ponad cztery tysiące Romów. Nie przeżył nikt. Wszyscy zostali zamordowani w mobilnych komorach gazowych. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA II wojna światowa Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne śmierć

Od czasu wojny na Ukrainie podwoiła się liczba Romów w Polsce. Pomaga im fundacja W Stronę Dialogu

- Romowie uczestniczą w wojnie na Ukrainie i codziennie dowiadujemy się o kolejnej osobie, która została powołana na front - powiedziała Dwójce Ewelina Bosak z fundacji W Stronę Dialogu. Jan Kanty Zienko wybrał się na Podkarpacie, gdzie rozmawiał z osobami niosącymi pomoc Romom uciekającym z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Przemyśl wojna na Ukrainie Jan Kanty Zienko pomoc Dwójka Zobacz także

Muzyka i tańce ludów wędrujących. Druga odsłona koncertu z cyklu "Jedwabnym Szlakiem"

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na drugą odsłonę wydarzenia "Jedwabnym Szlakiem" pt. "Muzyka wędrowna". - Tak jak kiedyś na historycznym Jedwabnym Szlaku ludzie wymieniali się towarami, różnymi dobrami, tak my chcemy wymieniać się z naszymi słuchaczami bogactwem odmiennych kultur, brzmień, muzyki - mówi w radiowej Jedynce Zofia Trystuła, multiinstrumentalistka. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska filharmonia muzyka etniczna Tatarzy Kresy

Kampania "Poznajmy się", czyli walka ze stereotypami na temat Romów

Według szacunków w Polsce mieszka 30 tys. osób pochodzenia romskiego. Ich liczba wzrosła w ostatnich latach, za sprawą inwazji Rosji na Ukrainę. Mimo to 72 proc. Polek i Polaków nie zna nikogo z tej społeczności, co sprzyja upowszechnianiu się stereotypów na ich temat. Z tymi ma walczyć, a jednocześnie przybliżyć rzeczywisty obraz społeczności oraz kultury romskiej, kampania społeczna "Poznajmy się".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz kampania społeczna społeczeństwo stereotypy