Polskie Radio
Section05

Romowie

Kampania "Poznajmy się", czyli walka ze stereotypami na temat Romów

Według szacunków w Polsce mieszka 30 tys. osób pochodzenia romskiego. Ich liczba wzrosła w ostatnich latach, za sprawą inwazji Rosji na Ukrainę. Mimo to 72 proc. Polek i Polaków nie zna nikogo z tej społeczności, co sprzyja upowszechnianiu się stereotypów na ich temat. Z tymi ma walczyć, a jednocześnie przybliżyć rzeczywisty obraz społeczności oraz kultury romskiej, kampania społeczna "Poznajmy się".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz kampania społeczna społeczeństwo stereotypy

"Ludzie". Cały czas byłam kimś, kto wystaje, nie pasuje – mówi Joanna Talewicz

Gościnią programu była Joanna Talewicz, antropolożka kultury z doktoratem, prezeska Fundacji w Stronę Dialogu, nazywana też "panią Joanną od Romów". W rozmowie to, co zawodowo i życiowo zajmuje Joannę Talewicz, przenikało się z tym, co dotyczy jej bardzo osobistych, rodzinnych przeżyć. A tych rzeczy jest bardzo dużo.
Zobacz więcej na temat:  Cyganie Oświęcim historia Polski Agnieszka Szydłowska Trójka Jerzy Ficowski

Joanna Talewicz: historia romskiej społeczności to historia ogromnej siły

- Jako Polka i Romka życzyłabym sobie, żeby nasze społeczeństwo było społeczeństwem, w którym tworzymy instytucje dużo bardziej inkuzywne - mówi dr Joanna Talewicz. - Chciałabym, by to się działo, nie tylko ze względu na Romów, ale też na podziały klasowe, migrantów i migrantki, wiele grup mniejszościowych. Chodzi o to, żeby młodzi byli gotowi żyć we współczesnym świecie, nie tylko współczesnej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek

Arkadiusz Gola "Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku 1991–2023"

Arkadiusz Gola w ciągu ostatnich 30 lat dokumentował z wielką wrażliwością społeczność Romów. Efektem tego projektu jest książka fotograficzna "Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku 1991–2023". Nie ograniczył się do robienia zdjęć na ulicach, zagłębiał się w ich życie i kulturę. Nawiązał bliskie relacje z polskimi Romami i fotografował ich rodziny w codziennych sytuacjach - od chrztów po śluby. 
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA

Papusza. "Pierwsza na świecie cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze"

- Zapłaciła za to olbrzymią cenę, jak każdy kto wyprzedza swój naród. Cyganie nie są narodem księgi, nie mają zapisanej swojej historii. Dar pisania nie był dla nich zaletą, wręcz odwrotnie. Zawsze groziło, że wyuczony Cygan zostanie sędzią i będzie własnych braci sądził – mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Krauze, reżyser filmu o Papuszy. Dzisiaj przypada 37. rocznica jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Papusza poezja Jerzy Ficowski historia Polski

82. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w łódzkim getcie

12 stycznia 1942 roku Niemcy zakończyli likwidację tak zwanego obozu cygańskiego, który funkcjonował w obrębie getta w Łodzi. W ciągu trwającej tydzień akcji naziści wywieźli do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ponad cztery tysiące Romów. Nie przeżył nikt. Wszyscy zostali zamordowani w mobilnych komorach gazowych. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA II wojna światowa Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne śmierć

VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzec

Od poniedziałku kultowy stołeczny klub Stodoła rozbrzmiewa barwną muzyką mniejszości narodowych. 21. listopada rozpoczął się VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Festiwal ma na celu przypomnienie o wpływach, jakie inne narodowości wywarły na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości.  Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce ukraińskiej, romskiej i żydowskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Ukraina Żydzi

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski śmierć II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Sinti Paweł Pawlica