Festiwal Conrada, czyli jak literatura utrudnia nam życie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 15:30
- Można zauważyć pewien paradoks: im bardziej dzieła sztuki utrudniają nam życie, tym bardziej są doskonałe - mówił w Dwójce prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada, który trwa w Krakowie.
Audio
  • Festiwal Conrada: prof. Michał Paweł Markowski, Grzegorz Jankowicz i Krzysztof Żwirski opowiadają o literaturze i sztuce jako doskonałych mediach (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Festiwal Conrada, czyli jak literatura utrudnia nam życie
Foto: Magic Madzik / flickr / cc

- Nie sposób pokazać takiego momentu w rozwoju kultury ludzkiej, w której nasz gatunek nie byłby medialnym gatunkiem - powiedział prof. Michał Paweł Markowski. - Nie jest tak, że to wiek XIX lub XX wymyślił mediumiczność czy technologię, bowiem są one od zawsze wyróżnikiem rodzaju ludzkiego. Człowiek jako taki jest stechnicyzowany od samego początku. Pojawił się na ziemi dokładnie w tym samym momencie, w którym wymyślił sobie, jak może się porozumiewać z innymi, a więc gdy sam siebie postawił jako medium komunikacji - dodał.

5. Festiwal Conrada na antenie Dwójki - zobacz program

Literaturoznawca zwrócił uwagę, że uczłowieczanie nie polega na nabywaniu technologii i posługiwaniu się jej narzędziami, gdyż samo w sobie jest jednym wielkim procesem technologizacji gatunku ludzkiego. - Literatura, która pojawiła się w pewnym momencie tego procesu, była zawsze medium niezbędnym do tego, aby człowiek wszedł w przestrzeń wirtualną, a więc taką, która odłącza go od jego jednostkowego istnienia i daje się komunikować - mówił.

Hasło tegorocznego Festiwalu Conrada brzmi "medium doskonałe". - Medium doskonałym jest każdy zbiór znaków, za pomocą którego możemy się komunikować z innymi - stwierdził prof. Michał Paweł Markowski. - Doskonałość tego medium zawsze jednak jest poddawana próbie. Nie jest tak, że komunikacja między ludźmi odbywa się w jakiejś czystej, sterylnej przestrzeni, w której to, co wyartykułujemy, dociera w sposób niezapośredniczony do kogoś innego. Zawsze na tej linii między nami a kimś innym znajdują się zakłócenia aktu komunikacyjnego. Literatura i sztuka zaś daje się podziwiać jako pewien szczególnie intensywny rodzaj takiego zakłócenia, jako coś, co wcale nie ułatwia nam życia, tylko je utrudnia. Paradoks polega na tym, że im bardziej dzieła sztuki utrudniają nam życie, tym bardziej są doskonałe - powiedział.

W audycji wzięli udział również literaturoznawca Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada, oraz Krzysztof Żwirski, doktorant w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, zajmujący się m.in. badaniami nad kulturą audiowizualną.

Audycję prowadzili Bartosz Panek i Michał Nowak.

Czytaj także

Uporczywe pisarstwo Alice Munro

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 16:00
- To pisarstwo, wpisane w cykl życia samej autorki, opowiada o zyskiwaniu świata, w którym dzisiaj żyjemy - mówiła w Dwójce prof. Inga Iwasiów. Bohaterką "Rozmów po zmroku" była Alice Munro, laureatka literackiej Nagrody Nobla 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nostalgia" kręci się wokół Tarkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 20:00
– Nazwa festiwalu została zaczerpnięta z filmu, który w tym roku obchodzi trzydziestą rocznicę powstania. Nie mogło być inaczej i ta szósta edycja jest właśnie poświęcona temu wybitnego reżyserowi – opowiadała Anna Reichel rzeczniczka prasowa festiwalu "Nostalgia".
rozwiń zwiń