Stulecie zapomnianej pisarki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" opowiemy o życiu i twórczości Wandy Karczewskiej, powieściopisarki, poetki i tłumaczki, której stulecie urodzin mija w tym roku, a także o kaliskim festiwalu jej twórczości.
Stulecie zapomnianej pisarki
Foto: Glow Images/East News

Wanda Karczewska urodziła się 5 grudnia 1913 r. w Wieliczce. Dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Kaliszu. Studiowała filologię klasyczną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1931 r. jako poetka, w 1937 r. wydała zaś powieść marynistyczną "Ludzie spod żagli". Po II wojnie światowej przeniosła się do Poznania, następnie do Łodzi. Zmarła 29 września 1995 r.

Od 2011 r. w Kaliszu odbywa się Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej.

O Wandzie Karczewskiej i festiwalu jej twórczości rozmawiać będą Karol Samsel, Krzysztof Schodowski, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Teresa Rudowicz i Magdalena Krytkowska.

Fragmenty utworów pisarki przeczyta Elżbieta Kijowska.

Na audycję zaprasza Witold Malesa.

21 listopada (czwartek), godz. 22.00

Czytaj także

Zmarła Doris Lessing, "epicka wyrazicielka kobiecych doświadczeń"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 17:27
Doris Lessing odeszła wczoraj w Londynie. Miała 94 lata. Akademia Szwedzka przyznając jej w 2007 r. literacką nagrodę Nobla, napisała w uzasadnieniu, że brytyjska pisarka "ze sceptycyzmem, żarem i wizjonerską siłą zgłębia podzieloną cywilizację".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperymenty w literackim laboratorium przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 10:00
- Jednym z deficytów nie tylko polskiej, lecz także światowej kultury jest deficyt wymyślania przyszłości. Wiemy, czego nie chcemy, ale nie mamy pomysłu na jakąkolwiek alternatywę - mówił w Dwójce prof. Przemysław Czapliński.
rozwiń zwiń