Władysław Bartoszewski. Człowiek trudnego dialogu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 09:25
- Wszystko traktował jako doświadczenie, które go stworzyło, bez którego byłby kimś innym. Powiedział kiedyś, że został obdarowany łaską wyboru – przez 33 lata życia musiał wybierać najprościej: między ewidentnym dobrem a ewidentnym złem. I dziękował za tę łaskę, bo ułatwiała mu życie - w "Rozmowach po zmroku" w 100-lecie urodzin wysłuchaliśmy wspomnień Michała Komara o Władysławie Bartoszewskim, jednej z najbardziej zasłużonych postaci w najnowszej historii Polski. 
Władysław Bartoszewski
Władysław BartoszewskiFoto: Krystian Maj/Forum

19 lutego 1922 roku na świat przyszedł Władysław Bartoszewski. Z tej okazji w audycji przypomnieliśmy jego sylwetkę, postawę i rozliczne aktywności, w które angażował się w trakcie swojego długiego życia.

Dekada szczerych rozmów

Nasz gość z Władysławem Bartoszewskim prowadził rozmowy przez 10 lat. Dialogi były nie tylko biograficzne, ale wkraczały w głębokie dygresje, dzięki czemu Michał Komar miał okazję poznać losy i sposób patrzenia na świat swojego rozmówcy. - Od czasu do czasu Bartoszewski przypominał sobie o sprawach, które go niezwykle boleśnie dotknęły i wtedy – mógłbym powiedzieć – wybuchał. Nie nerwowo, ale w poczuciu może nawet rozpaczy.

- Mówił o doświadczeniach, które były krańcowymi, ostatecznymi - zaznaczył biograf. - Wtedy nasza rozmowa nabierała dramatycznego wydźwięku.

Granica między dobrem a złem

Wychowany w rodzinie inteligenckiej, pozbawionej uprzedzeń i kładącej silny nacisk na postawę moralną, nie miał wątpliwości, gdzie przebiega granica między dobrem a złem. "Bądź porządny" mówił mu ojciec. - Porządny, czyli przyzwoity. Bartoszewski do końca życia dbał o swój wygląd. Właściwy przyzwoity wygląd jest dowodem szacunku do bliźniego, z którym się rozmawia, a szacunek do bliźniego jest miarą szacunku do samego siebie - cytował Michał Komar.

W audycji usłyszeliśmy także archiwalne nagrania Władysława Bartoszewskiego.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>>


Posłuchaj
30:00 Rozmowy po zmroku Dwójka 21 luty 2022 21_29_58.mp3 Michał Komar o Władysławie Bartoszewskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 roku związał się z konspiracją, wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był ministrem spraw zagranicznych w rządach Józefa Oleksego i Jerzego Buzka. W 2007 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień. Zmarł 24 kwietnia 2015 roku. Miał 93 lata.

"Miałem niesłychanie owocne życie" – mówił na naszej antenie Władysław Bartoszewski. Jako działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień polityczny, opozycjonista, historyk, dziennikarz, pisarz, społecznik, polityk, dyplomata i moralista w znaczący sposób wpisał się w najnowszą historię Polski.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Michał Komar (scenarzysta i krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, publicysta)

Data emisji: 21.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Polska pożegnała Władysława Bartoszewskiego. "Odszedł wielki patriota, nauczyciel, przyjaciel"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 20:58
Prof. Władysław Bartoszewski spoczął w poniedziałek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pogrzeb odbył się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Zmarłego na warszawskim cmentarzu żegnały tłumy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Bartoszewski: To był hołd dla tych, którzy już nie żyli

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:00
rozwiń zwiń