Ryszard Koziołek: młodzi pisarze walczą z cieniem Doroty Masłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 17:00
- Każde pokolenie ma swój wielki cień, który wyznacza jakiś standard i jest wyzwaniem. Masłowska stworzyła pewien model języka, który jest dziś najbardziej wpływowy dla prozy poszukującej - mówił w Dwójce juror Nagrody Literackiej Nike, który wziął udział w dyskusji na temat przyszłości polskiej literatury.
Audio
  • Dokąd zmierza młoda polska proza? Dyskusja z udziałem prof. Ryszarda Koziołka, Aleksandry Małeckiej, Michała Sowińskiego i Pawła Dunina-Wąsowicza (Strefa literatury/Dwójka)
orota Masłowska - pisarka, autorka Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną
orota Masłowska - pisarka, autorka "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" Foto: PAP/Marcin Kaliński

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca". Wybór ten z jednej strony ucieszył prof. Ryszarda Koziołka, z drugiej zwrócił uwagę na pewien obecny w polskiej literaturze trend.

- Po raz kolejny Nike pokazała swoją możliwość zmiany i odświeżenia, gdyż po raz pierwszy zwyciężyła proza autobiograficzna. Faktem jest bardzo duży wysyp książek tego gatunku w ostatnim czasie. W duszy gra mi jednak tęsknota za świetnie zrobioną prozą fikcyjną, bo uważam, że ta nagroda przede wszystkim w tę stronę powinna wyglądać - komentował.

Zdaniem literaturoznawcy na razie nie musimy się obawiać zaniku opowieści fabularnych. - Dzięki byciu jurorem Nagrody Literackiej Nike, miałem okazję przeczytać kilkaset nowych tytułów polskich autorów. Z zadowoleniem stwierdzam, że w prozie średniej klasy dzieje się bardzo dużo i różnorodnie. To ona jest najbardziej miarodajna dla zrozumienia obecnego życia literackiego.

Tego entuzjazmu nie do końca podziela Michał Sowiński z redakcji miesięcznika "Ha! Art", którego łamy niedawno w całości oddano początkującym autorom opowiadań. - Wydaje mi się, że mamy obecnie kryzys fabuł. W tekstach nadsyłanych do tego numeru naszego pisma, spotykaliśmy się z rzeczami, które raczej nie miały spójnej i jasnej konstrukcji fabularnej. Co ciekawe w tych 560 tekstach, które przeczytaliśmy, raczej nie widać było wyraźnie źródła inspiracji literackiej. Nie było tam opowiadań np. w stylu Hrabala...

O zjawiskach panujących we współczesnej polskiej prozie w "Strefie literatury" rozmawialiśmy z Pawłem Duninem-Wąsowiczem, prof. Ryszardem Koziołkiem oraz Aleksandrą Małecką i Michałem Sowińskim z redakcji miesięcznika Ha! Art.

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

***

W finale 18. edycji Nagrody Literackiej Nike znalazły się cztery powieści:
- "Niebko” Brygidy Helbig (W.A.B.)
- "Ości” Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie)
- "Wiele demonów” Jerzego Pilcha (Wielka Litera)
- "Nocne zwierzęta” Patrycji Pustkowiak (W.A.B.)
Nominowano także dwa tomy wierszy:
- „Nadjeżdża” Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie),
- „Jeden” Marcina Świetlickiego (EMG).
Siódemkę finalistów zamknęła autobiografia Karola Modzelewskiego – "Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca” (Iskry).

Zwycięzcę wyłoniło jury w składzie: Marek Beylin, Piotr Bratkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek, Rafał Marszałek, Tadeusz Nyczek (przewodniczący), Stanisław Obirek, Maria Poprzęcka.

W ubiegłym roku nagrodę otrzymała Joanna Bartor za powieść "Ciemno, prawie noc".

bch

Zobacz więcej na temat: literatura nike

Czytaj także

NIKE dla Bator. "Misja spełniona"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 20:30
Joanna Bator została laureatką nagrody NIKE za powieść "Ciemno, prawie noc". - Regulamin od początku zakładał, że jest to nagroda dla wszystkich gatunków, ze szczególnym uwzględnieniem powieści - mówił w Dwójce Juliusz Kurkiewicz, który zwracał uwagę na wyjątkowe w tym roku bogactwo beletrystyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego bał się Witkacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:40
Żeby poznać wszystkie obsesje i demony Witkacego, warto posłuchać "Autoportretu Witkacego" Jacka Kaczmarskiego - mówił profesor Janusz Degler. - W tym wierszu jest odpowiedź na to, czego bał się artysta i dlaczego wybrał samobójstwo w owym pamiętnym wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Siwczyk: raczej czytam świat, niż go oglądam

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 15:40
- Mam nadzieję, że w tej książce rozmawiam ze Żwirkiem i Muchomorkiem, Rumcajsem, Fryderykiem Nietzsche i Julianem Konrnhauserem - mówił Krzysztof Siwczyk o poemacie "Dokąd bądź", który przyniósł mu Nagrodę Kościelskich.
rozwiń zwiń