Czesław Straszewicz z całością swego dorobku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2022 07:00
3 grudnia 2020 roku rozmawialiśmy w radiowej Dwójce z prof. Violettą Vejs-Milewską i prof. Maciejem Urbanowskim o dwóch tomach "Dzieł" Czesława Straszewicza. Tym razem z porozmawialiśmy z prof. Urbanowskim o tomie trzecim, który właśnie się ukazał.
Czesław Straszewicz
Czesław Straszewicz Foto: NAC

W przyszłym roku minie 60 lat od śmierci Czesława Straszewicza. W tomie, który obecnie otrzymaliśmy, znalazł się utwór bodaj najważniejszy w jego dorobku, dylogia "Turyści z bocianich gniazd". Mojego gościa zapytałem o porównania "Turystów" z "Trans-Atlantykiem" Witolda Gombrowicza, o to, czy te porównania są uzasadnione.

Trzeci tom "Dzieł", liczący 850 stron, to także korespondencja. Straszewicz nie lubił pisać listów, niektóre na nim wymuszano. Najstarszy ze znanych to list autora "Turystów z bocianich gniazd" do matki, zabawny, z obozu harcerskiego, i przede wszystkim korespondencja z Jerzym Giedroyciem i Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Niezwykłe jest to, że z oboma Straszewicz potrafił zachować przyjacielskie relacje, choć, jak wiemy, panowie, delikatnie mówiąc, za sobą nie przepadali.

Trzy tomy, prawie 2,5 tysiąca stron - Czesław Straszewicz wraca do polskich czytelników z całością swego dorobku.

Gościem Wacława Holewińskiego był profesor Maciej Urbanowski. 

-

W grudniu 2022 roku do rozmowy o "Pismach" Straszewicza zaprosiliśmy dwójkę badaczy, którzy przygotowali publikację: panią profesor Violettę Wejs-Milewską oraz profesora Macieja Urbanowskiego. Opowiadali oni m.in. o tym, kim był Straszewicz, o jego domu rodzinnym, przedwojennej działalności literackiej, "Buncie Młodych" i "Polityce", a także o losach wojennych. Również o tym, dlaczego 30 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pisarz, który przed wojną był uznawany za talent większy od Gombrowicza, wciąż pozostaje zapomniany.

W drugiej części rozmowy opowiadaliśmy o zawartości obu tomów "Pism". O opowiadaniach, publicystyce, variach z pierwszego tomu oraz powieściach, komentarzach radiowych, sztukach z tomu drugiego…

Czytaj także: 


28:09 2022_12_23 21_31_01_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Czesław Straszewicz z całością swego dorobku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Wacław Holewiński

Gość: prof. Maciej Urbanowski

Data emisji: 23.12.2022

Godzina emisji: 21.30

djr

kor

Zobacz więcej na temat: Dwójka Wacław Holewiński