"Dzieła zebrane" Słowackiego. "Drukujemy wszystko, co udało się znaleźć i zidentyfikować"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 22:30
- Niezależnie od tego, że w XXI wieku udało się już odnaleźć parę rękopisów, to wiemy też, że bardzo dużo zaginęło i cały czas czekamy na nowe odkrycia. W związku z tym będą to wszystkie dzieła, ale tylko na określony moment - mówił w Dwójce prof. Marek Troszyński, redaktor naukowy nowego wydania "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. 
Filolog i historyk literatury Marek Troszyński w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie podczas na uroczystej inauguracji projektu wydania dwudziestotomowej edycji Dzieł zebranych Juliusza Słowackiego oraz premiery dwóch tomów serii - Korespondencji poety.
Filolog i historyk literatury Marek Troszyński w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie podczas na uroczystej inauguracji projektu wydania dwudziestotomowej edycji "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego oraz premiery dwóch tomów serii - "Korespondencji" poety. Foto: PAP/Albert Zawada

20 tomów w 10 lat

Państwowy Instytut Wydawniczy zainaugurował projekt nowego wydania "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. W połowie listopada na Zamku Królewskim w Warszawie swoją premierę miały dwa tomy "Korespondencji" (XVII i XVIII tom pod red. prof. Marka Troszyńskiego i dr Ewy Mirkowskiej).

To pierwsza od ponad 60 lat inicjatywa wydania niemal wszystkich dzieł autora "Kordiana" – po edycji prof. Juliusza Kleinera i prof. Juliana Krzyżanowskiego. Zgodnie z planami ukazać ma się dwadzieścia tomów, które pomieszczą twórczość poetycką, dramaturgiczną, prozatorską, krytycznoliteracką, polityczną, a także wspomnianą już korespondencję Juliusza Słowackiego.

Szef zespołu pracującego nad "Dziełami zebranymi", prof. Marek Troszyński, zapowiada nowoczesne wydanie – zarówno książkowe, jak i cyfrowe – twórczości jednego z najważniejszych polskich romantyków.


Posłuchaj
27:10 Dwójka strefa literatury 9.12.2022.mp3 Prof. Marek Troszyński o nowym wydaniu "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego (Strefa literatury/Dwójka) 

Jak przekonuje Państwowy Instytut Wydawniczy, inauguracja nowego wydania "Dzieł zebranych" Słowackiego to mocny akcent na zakończenie, ogłoszonego przez Sejm Rzeczpospolitej, Roku Polskiego Romantyzmu.

Tak o zaplanowanej na dziesięć lat pracy nad wydaniem dwudziestu tomów mówi dyrektor PIW dr Łukasz Michalski: 

Oddajemy dziś w Państwa ręce tomy inaugurujące monumentalną edycję "Dzieł zebranych". Rozpoczynamy tym samym wieloletnią, żmudną pracę, której efektem będzie pierwsze w historii, tak kompleksowe ujęcie wszystkich tekstów i innych prac (bo także rysunków i zapisków wszelkiego typu) jednego z największych geniuszy polskiej literatury w najlepszym możliwym obecnie opracowaniu naukowym.

Twórczość posegregowana w tomach

Układ edycji wygląda następująco: "Wiersze", "Poematy" (5 tomów, w tym dwa tomy "Króla-Ducha"), "Dramaty" (7 tomów), "Proza literacka" i "Pisma krytycznoliterackie", "Pisma filozoficzne", "Pisma polityczne i autobiograficzne", "Korespondencja" (2 tomy). Dodatkowo ukaże się tom "Rysunki" oraz jako ostatni tom przewodnik po edycji (indeksy, spisy, konkordancje).

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: prof. Marek Troszyński (Instytut Badań Literackich PAN, redaktor naukowy nowego wydania "Dzieł zebranych" J. Słowackiego)

Data emisji: 9.12.2022

Godzina emisji: 22.00

mg/pg

Czytaj także

Słowacki w Libanie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 13:56
"Jest to prawdziwie Ziemia obiecana" – pisał Juliusz Słowacki w liście do matki z lutego 1837 roku. Tym mianem poeta określił Liban, który odwiedził podczas swojej podróży na Wschód. W klasztorze w Ghazir, gdzie spędził ponad miesiąc naszkicował pierwszą wersję poematu "Anhelli".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzieła zebrane" Juliusza Słowackiego – nowoczesne opracowanie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 15:00
Na Zamku Królewskim odbędzie się wielka inauguracja projektu wydawniczego druku dwudziestu tomów "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. O wydarzeniu mówił w Trójce prof. Marek Troszyński.
rozwiń zwiń