O "Pismach" Czesława Straszewicza

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 22:00
Czesław Straszewicz – pisarz nieznany, a może znany wyłącznie z jednej książki – "Turystów z bocianich gniazd". I oto otrzymujemy jego "Pisma", dwa tomy, 1600 stron. Niezwykła publikacja przywracająca tego wybitnego pisarza obiegowi literackiemu w Polsce.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
29:10 _PR2_AAC 2020_12_03-21-28-37.mp3 Prof. Violetta Wejs-Milewska oraz prof. Maciej Urbanowski o "Pismach" Czesława Straszewicza (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Do rozmowy o "Pismach" Straszewicza zaprosiliśmy dwójkę badaczy, którzy przygotowali publikację: panią profesor Violettę Wejs-Milewska oraz profesora Macieja Urbanowskiego. Opowiadali m.in. o tym, kim był Straszewicz, o jego domu rodzinnym, przedwojennej działalności literackiej, "Buncie Młodych" i "Politykce", a także o losach wojennych. Także o tym, dlaczego 30 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pisarz, który przed wojną był uznawany za większy talent od Gombrowicza, wciąż pozostaje zapomniany.

W drugiej części rozmowy opowiadaliśmy o zawartości obu tomów "Pism". O opowiadaniach, publicystyce, variach z pierwszego tomu oraz powieściach, komentarzach radiowych, sztukach z tomu drugiego…

Straszewiczowi zdarzało się komentować swoje książki. W tomie pierwszym mamy autorecenzję "Przeklętej Wenecji", w tomie drugim pisze o "Turystach z bocianich gniazd". Co z tego ogromnego dorobku – bo do tych dwóch tomów trzeba przecież dołączyć "Turystów z bocianich gniazd' i korespondencję Straszewicza – zostanie i co powinniśmy szczególnie uwypuklać?

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: prof. Violetta Wejs-Milewska (literatoznawczyni), prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury)

Data emisji: 3.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Sonia Draga: w tym roku nastąpił powrót do książki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 10:00
- Dla branży wydawniczej z jednej strony rok 2020 jest rokiem straconym, bo małe biznesy walczą z trudnościami. Ale z drugiej odnoszę wrażenie, że dla wielu książka stała się znowu równoprawnym elementem spędzania wolnego czasu - opowiadała w Dwójce bizneswoman, działaczka społeczna i prezes Polskiej Izby Książki Sonia Draga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Wasilewska: Calvino jest pisarzem, do którego wracam od wielu wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 16:00
- "Po co czytać klasyków" jest zbiorem 35 tekstów poświęconych pisarzom, które Calvino publikował w prasie, bądź, które były umieszczane w charakterze wstępu, posłowia, czy też tekstów okolicznościowych - mówiła w Dwójce tłumaczka Anna Wasilewska.
rozwiń zwiń