Splendory 2014. Wśród laureatów niedoszły koszykarz

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 13:00
Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wiktor Zborowski otrzymali tegoroczne nagrody Wielkiego Splendora. Laureaci opowiadali w Dwójce o aktorstwie, twórczości i miłości do radia.
Audio
  • Rozmowy z laureatami Splendorów 2014 (Opowieści po zmroku/Dwójka)
  • Z laureatami Splendorów 2014 rozmawia Anna Sieradzan (Poranek Dwójki)
Wiktor Zborowski dostaje Wielkiego Splendora od Mariana Opani. Nagrodę Teatru Polskiego Radia przyznano mu za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce
Wiktor Zborowski dostaje Wielkiego Splendora od Mariana Opani. Nagrodę Teatru Polskiego Radia przyznano mu za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w PolsceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Teresa Budzisz-Krzyżanowska od dziecka ulegała czarowi radia, słuchanie go wypełniało jej mnóstwo czasu. – Potrafiłam nawet niegrzecznie zachować się przy świątecznym stole. Wstawałam od niego, bo w radio było coś, na czym mi bardziej zależało – opowiadała aktorka. Rodzina małej Teresy myślała, że coś z nią nie tak, bo niekiedy... wchodziła z radiem w dialog.

Wiktor Zborowski został aktorem trochę przez przypadek - o wyborze jego drogi życiowej zaważyła kontuzja kolana. Być może dlatego swoją pracę traktuje jako przerwę od życia na uboczu. Rzadko aktorskie zadania sprawiają mu przyjemność. Lektura książki "Obsługiwałem angielskiego króla" w Dwójce należała do tych wyjątków. Aktor zresztą pozwolił sobie podczas czytania na mały dodatek do tekstu Bohumila Hrabala.

W Dwójce wysłuchaliśmy również opowieści pozostałych laureatów tegorocznych Splendorów: Jana Matyjaszkiewicza (aktora i satyryka), Stanisława Brejdyganta (aktora, reżysera i pisarza) oraz Zofii Posmysz (dziennikarkę Polskiego Radia i autorkę słuchowisk).

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały: Anna Lisiecka i Iwona Malinowska

Goście: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Wiktor Zborowski, Jan Matyjaszkiewicz, Stanisław Brejdygant, Zofia Posmysz

Data emisji: 1.12.2014

Godzina emisji: 21.00

mc/jp