"Powieść o lisie". Kulinaria w wiekach średnich

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 10:40
- W porządnych japońskich serialach anime, które bardzo lubię, zazwyczaj każdy epizod zaczyna się od tego, że bohaterowie są głodni. W Opowieściach o Lisie jest dokładnie tak samo. Wszystko zaczyna się od tego, że trzeba zdobyć jedzenie, że ktoś komuś obiecał jedzenie albo ktoś kogoś chce zjeść - mówił w "Drodze przez mąkę" Łukasz Kozak.
Audio
  • O jedzeniu w średniowiecznej "Powieści o lisie" (Droga przez mąkę/Dwójka)
Reżyser filmowy Władysław Starewicz na planie filmu Opowieść o lisie (Le roman de Renart)
Reżyser filmowy Władysław Starewicz na planie filmu "Opowieść o lisie" ("Le roman de Renart")Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/Domena publiczna

"Roman de Renart" to utwór starofrancuski mający charakter wręcz archetypiczny. Opowieści o Lisie rozeszły się z czasem po całej Europie, sprawiając iż rzeczony utwór - tak pod względem alegorycznych moralizatorskich treści, jak i baśniowej formy - stanowi bardzo ważny moment w procesie powstawania literackiej kultury europejskiej.

Wiek XIII - to okres, w którym rozwija się bujnie literatura mieszczańska. Zyskujące sobie coraz większe znaczenie społeczne i ekonomiczne mieszczaństwo nie szczędzi grosza wędrownym truwerom, stając się ich mecenasem. Rozwija się zatem i liryka, i powieść. A powieść - to właśnie fabliaux, czyli gatunek literacki w średniowiecznej literaturze francuskiej, obejmujący przeważnie utwory wierszowane, jak również "Roman de Renart", czyli "Powieść o lisie".

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Łukasz Kozak

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 10.00​