Erard czy Pleyel? Odkrywamy historię instrumentów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 13:00
Gościem audycji była Agata Mierzejewska, muzykolożka i kuratorka największej w Polsce cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych, która wprowadziła nas w tajniki instrumentologii.
Audio
  • Erard czy Pleyel? Odkrywamy historię instrumentów (Bita godzina/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Midiwaves/Shutterstock.com

Pierwszy zachowany w Polsce fortepian stworzył w 1774 r. Ignacy Skurski dla zakonu benedyktynek, a Fryderyk Chopin grał na instrumentach Pleyela, Erarda i Broadwooda. Instrumentologia to jednak nie tylko wiedza o historii instrumentów, ale jest niczym poznanie życia codziennego dla socjologa: może całkowicie zmienić naszą wiedzę o muzyce. No bo czy działalność pianisty Marcina Maseckiego można oderwać od instrumentów, na których gra? O tym rozmawialiśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Prowadzi: Ewa Szczecińska

Gość: Agata Mierzejewska (muzykolożka)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 22.30

mz/bch

Zobacz więcej na temat: fortepian muzyka współczesna
Czytaj także

"Gest twórcy analogowego ma w sobie coś z ostateczności"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 14:23
- Nagrywając w cyfrze zawsze można cofnąć ruch. Gdy nagrywaliśmy na taśmę, czuło się większą odpowiedzialność, kompozytorzy przychodzili lepiej przygotowani - o atmosferze pracy w legendarnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia opowiadała Barbara Okoń-Makowska, jego wieloletnia reżyserka dźwięku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Zagajewski. Między formą, dźwiękiem i arytmetyką

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:20
- Lubię nieprzewidywalność w muzyce. Często definiuję tylko pewne brzmienia i czekam aż muzyka sama mnie zaskoczy. Jestem przy tym ciekawy, jaki ton wyjdzie na wierzch i jaka ukaże się przy tym barwa – powiedział twórca jednego z najbardziej wyrazistych stylów w polskiej muzyce współczesnej. 
rozwiń zwiń