X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Gest twórcy analogowego ma w sobie coś z ostateczności"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 14:23
- Nagrywając w cyfrze zawsze można cofnąć ruch. Gdy nagrywaliśmy na taśmę, czuło się większą odpowiedzialność, kompozytorzy przychodzili lepiej przygotowani - o atmosferze pracy w legendarnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia opowiadała Barbara Okoń-Makowska, jego wieloletnia reżyserka dźwięku.
Audio
  • Wspomnienia Barbary Okoń-Makowskiej, reżyserki dźwięku Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (Bita godzina/Dwójka)
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - to tu powstały pionierskie utwory elektroakustyczne (zdj. ilustracyjne)
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - to tu powstały pionierskie utwory elektroakustyczne (zdj. ilustracyjne) Foto: Archiuwm PR

warszawska-jesień1200.jpg
Warszawska Jesień w radiowej Dwójce

Barbara Okoń-Makowska wspominała w Dwójce, że jej pierwszy kontakt z muzyką współczesną wywołał odruchowy bunt. - Jako uczennica podstawówki dostałam za zadanie nauczenia się "Czteroplacówki" Lutosławskiego, ale tak mi się ten utwór nie podobał, że odmówiłam jego wykonania. Musiałam dojrzeć.

Zachwyt muzyką elektroniczną przyszedł po koncercie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (SEPR), w którym przyszła realizatorka dźwięku wzięła udział pod koniec lat 60. - Wyszłam z niego z głębokim przekonaniem, że to jest to, co chcę robić.

W audycji Barbara Okoń-Makowska wspominała stosunki panujące w SEPR, w którym pracowała m.in. razem z Bohdanem Mazurkiem, Bogusławem Schaefferem czy Eugeniuszem Rudnikiem. Mówiła o pracochłonnych technikach twórczych ("realizacja krótkiego utworu zajmowała ok 100-150 godzin"), ale też atmosferze słynnych nocnych koncertów na Warszawskiej Jesieni prowadzonych przez Józefa Patkowskiego.

Barbara Okoń-Makowska - która pracowała w SEPR od 1976 r. do końca jego działalności, czyli do 2004 r. - związana jest również z festiwalem "Warszawska Jesień", gdzie zajmuje się projekcją dźwięku.

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Prowadzi: Ewa Szczecińska

Goście: Barbara Okoń-Makowska (reżyserka dźwięku)

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 23.00

bch/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rudnik: pierwszych audycji słuchałem pod stolikiem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 13:53
– To było na mazowieckiej wsi około roku 1937 - o pierwszych radiowych doświadczeniach opowiadał w Dwójce legendarny kompozytor ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TRANS/AWANGARDY. 60. Festiwal "Warszawska Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:38
60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w dniach 15-23 września 2017 roku.
rozwiń zwiń