X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powrót do złotej epoki muzyki radomskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 11:00
Taki właśnie cel postawili sobie twórcy Zawołanego Składu Weselnego, który grał do tańca na "Muzycznej Scenie Tradycji" stanowiącej prolog do festiwalu "Nowa Tradycja".
Zawołany Skład Weselny w tanecznym prologu festiwalu Nowa Tradycja
Zawołany Skład Weselny w tanecznym prologu festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: Grzegorz Śledź / PR2

Repertuar kapeli czerpie przede wszystkim ze skrzypcowej muzyki zachodniej Radomszczyzny, głównie od kajockiego skrzypka Piotra Gacy. Artyści najchętniej grają mazurki śpiewaki, ciągłe drogowce, drobne obery, stare skrzypcowe poleczki, ogrywane także przez harmonię trzyrzędową.

- Nawiązujemy do ostatniego złotego okresu muzyki radomskiej, a więc do czasów powojennych, kiedy działały znakomite kapele Gaców czy Ciarkowskich - wyjaśniał skrzypek Mateusz Niwiński. - Na weselach i zabawach grały wtedy orkiestry starych skrzypków, ale zapraszali oni do współpracy także instrumenty dęte oraz harmonię, która podbiła wówczas serca mieszkańców tych stron. Fenomen Radomszczyzny to właśnie między innymi harmoniści, którzy przełożyli stare śpiewane mazurki na temperowany instrument - opowiadał.

Ale czy harmonia trzyrzędowa doprowadziła także do kryzysu muzyki radomskiej?

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadzenie: Piotr Kędziorek

Goście: Zawołany Skład Weselny w składzie: Mateusz Niwiński (skrzypce), Jakub Zimończyk (harmonia trzyrzędowa), Agnieszka Niwińska (śpiew, bęben obręczowy, baraban), Mariza Nawrocka (śpiew, basy) i Zuzanna Zimończyk (trąbka)

Data emisji: 11.05.2016

Godzina emisji: 16.00


mm/kd

Zobacz więcej na temat: koncert Piotr Kędziorek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Kolbuszowej po Indie. Zbliża się "Nowa Tradycja" 2016!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 18:44
- "Nowa Tradycja" ma znaczenie nie tylko dla artystów uznanych. To jest również miejsce, które kreuje, które wspiera młodych ludzi - podkreślała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, opowiadając o roli, jaką odgrywa Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń