Historia Europy opowiedziana przez jej teatry

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:31
Taki tytuł nosi ekspozycja w Teatrze Narodowym. Stanowi ona część międzynarodowego projektu "Europejski Szlak Teatrów Historycznych".
Audio
  • Historia Europy opowiedziana przez jej teatry (Magazyn europejski/Dwójka)
Wystawa Historia Europy opowiedziana przez jej teatry potrwa od 10 lutego do 30 kwietnia 2015 roku
Wystawa "Historia Europy opowiedziana przez jej teatry" potrwa od 10 lutego do 30 kwietnia 2015 rokuFoto: Leo Reynolds/Flickr, lic. CC BY-NC-SA 2.0

Wystawa została zorganizowana przez muzea teatralne z sześciu państw europejskich. "Ważne jest skąd przychodzimy i jaka mamy wspólna historię w Europie" - napisał we wstępie do wystawy Marin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. "Począwszy od najstarszych europejskich cywilizacji sprzed dwóch i pół tysiąca lat historia Europy była jednocześnie historią jej teatrów" .
Wystawa będzie podróżować po Europie  do 2017 roku. Pokaz w Teatrze Narodowym zostanie zwieńczony międzynarodową konferencją oraz otwarciem Trasy Bałtyckiej przygotowywanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

O wystawie "Historia Europy opowiedziana przez jej teatry" z Monika Bocheńską i kierownikiem Muzeum teatralnego Andrzejem Kruczyńskim rozmawiała Beata Stylińska.

***

Każdego dnia mieszkańcy Europy tworzą setki lokalnych programów radiowych i telewizyjnych na własną rękę. Poświęcając się temu po godzinach pracy, za darmo i często bez odgórnego wsparcia, usiłują pokazać obraz swojego lokalnego świata. Niestety, ich programy często nie są archiwizowane, nie jest więc dokumentowana historia - nie tylko historia danej stacji radiowej czy telewizyjnej, ale też danego miejsca na mapie Europy. Projekt CAPTCHA  wspiera właśnie takich twórców, tworząc narzędzia ułatwiające archiwizację oraz walcząc o bardziej przystępne prawa autorskie.

O wyzwaniach stojących przed samodzielnymi, lokalnymi stacjami radiowymi opowiadali w audycji Ingo Leindecker z Radio FRO z austriackiego Linzu, Joost van Beek z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie oraz koordynatorka projektu Helen Hahmann.

***
Czy do programów nauczania szkół wyższych warto wprowadzić osobny przedmiot przygotowujący młodych do rynku pracy? Między innymi o tym będą dyskutowali na Uniwersytecie Warszawskim, uczestnicy konferencji podsumowującej drugą edycję akcji społecznej "Projekt: Praca". W ramach projektu odbyło się 56 pilotażowych warsztatów w 11 miastach w siedzibach 12 uczelni. Partnerem projektu jest Komisja Europejska w Polsce, która w każdym z tych miejsc była obecna ze stoiskiem informacyjnym i poradami na temat kariery w instytucjach UE. O tym projekcie opowiadali Anna Kurpanik i Rafał Rudnicki z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
A jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej? O tym nasi korespondenci z Rzymu i Londynu.
***

Tytuł audycji: "Magazyn europejski"

Prowadzący: Tomasz Mościcki

Data emisji: 14.02.2015

Godzina emisji: 13.30

Zobacz więcej na temat: TEATR Unia Europejska wystawa
Czytaj także

Mit Galicji. Rekonstrukcja

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:00
Audycja przybliżająca tematykę wystawy "Mit Galicji", którą do 8 marca można oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
rozwiń zwiń