Narrator w psiej budzie. Realizm magiczny w wersji Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:00
– W tych opowiadaniach obrazy z pamięci, snu i wyobraźni przenikają się z prawdziwymi – mówiła Magdalena Miecznicka o "Czekaniu na sen psa" Jerzego Ficowskiego.
Audio
  • Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta o opowiadaniach Jerzego Ficowskiego z tomu "Czekanie na sen psa" (Czytelnia/Dwójka)
Nad Witebskiem Marca Chagalla. Jego obrazy uznawane są za malarską wersję realizmu magicznego, który na gruncie literatury polskiej reprezentują m.in. Bruno Schulz i Jerzy Ficowski
"Nad Witebskiem" Marca Chagalla. Jego obrazy uznawane są za malarską wersję realizmu magicznego, który na gruncie literatury polskiej reprezentują m.in. Bruno Schulz i Jerzy FicowskiFoto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Wznowiona właśnie przez wydawnictwo Nisza książka po raz pierwszy ukazała się w 1970 r. Na tom składa się blisko 30 opowiadań. – To podróże Ficowskiego do dzieciństwa, lat wojennych i rodzinnych historii – powiedziała Małgorzata Szymankiewicz.

Prowadząca audycję zwróciła uwagę, że nad opowiadaniami unosi się cień straty, jak w tytułowym "Czekaniu na sen psa". – Narrator nie chce opuścić wioski, która decyzją władz ma zostać zalesiona. Krótkie półtorastronicowe opowiadanie to prawdziwy majstersztyk narracyjny, z zaskakującym zakończeniem, gdy narrator chowa się w psiej budzie – mówiła.

– W tej książce wyraźnie widać, że Ficowski jako badacz Schulza przyswoił sobie twórczość pisarza z Drohobycza – zauważyła Magdalena Miecznicka. – Te opowiadania są bardzo schulzowskie, choć Ficowski pisał po wojnie o zupełnie innej rzeczywistości – dodała.

***

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta

Data emisji: 14.11.2014

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji: "Czytelnia".

mc/jp

Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń