Czy orientujesz się w nowych słowach?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 17:00
- W tym roku w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zwyciężyła "alternatywka". Jeżeli byśmy się przyjrzeli słowom zgłaszanym do tego plebiscytu, ale też innym wyrazom uznawanym za nowe, to zobaczymy niezwykłą kreatywność językową użytkowników polszczyzny - mówiła dr Agata Hącia o nowych słowach pojawiających się w języku polskim.
Audio
  • Dr Agata Hącia o nowych słowach w języku polskim (Nasz język współczesny/Dwójka)

Dr Agata Hącia przyznała, że gdy po raz pierwszy usłyszała wyraz "Alternatywka", była przekonana, że określa on jakiś przedmiot, analogicznie do np. pozytywki. - Sufiks -ka nie musi wcale oznaczać osoby, może oznaczać przedmiot - wyjaśniła językoznawczyni. - Tutaj akurat został wykorzystany do nazwania kobiety o "alternatywnych upodobaniach i zachowaniach", tak to jest zdefiniowane - mówiła.

Dr Agata Hącia tłumaczyła, że pojawia się też męska forma, pochodząca od "alternatywki", czyli "alternatywek". Przeciwieństwem jest "konserwatywka", jednak to słowo nie występuje w formie męskoosobowej. Językoznawczyni mówiła również m.in. o znaczeniu słów "mamager", "madka", "polubek" czy "jesieniara".

Zapraszamy do słuchania.

Regulamin konkursu "Nasz język współczesny"

***

Tytuł audycjiNasz język współczesny

ProwadziMałgorzata Tułowiecka

Data emisji: 17.12.2019

Godzina emisji: 17.30

bch/am

Czytaj także

Zagadki językowe - nie tylko o aforyzmach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 18:00
Za nami kolejne konkursowe wydanie audycji "Nasz język współczesny". 
rozwiń zwiń