Polskie Radio
Section05
mowa

Jak doskonalić mowę u dziecka? Mogą w tym pomóc specjalne narzędzia informatyczne

Dr inż. Zuzanna Miodońska z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, laureatka Stypendium im. Barbary Skargi przyznawanego w ramach programu START, stworzyła narzędzia analizy akustycznej do badania mowy dziecięcej, zwłaszcza mowy zaburzonej. Opracowane przez nią innowacyjne rozwiązania informatyczne mogą mieć zastosowanie w diagnostyce i terapii logopedycznej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski dzieci mowa rozwój dziecka

Rola języka ukraińskiego. Reportaż "Na początku było słowo" [POSŁUCHAJ]

Jednym z języków, o który trzeba teraz specjalnie dbać, jest język ukraiński. Przez całe lata, gdy Ukraina była jedną z republik Związku Radzieckiego, językiem urzędowym był rosyjski. Dzieci uczyły się w szkole po rosyjsku. Z czasem, szczególnie we wschodniej Ukrainie, zaczęto się posługiwać, nawet w rodzinach, tylko rosyjskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Grażyny Wielowieyskiej pt. "Na początku było słowo". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska mowa język ojczysty pr poleca Ukraina reportaż w Jedynce

Jąkanie i zaburzenia płynności mowy. Jak sobie z nimi radzić?

Specjaliści szacują, że kłopot z jąkaniem się dotyka około 40 milionów ludzi na świecie. Tylko w Polsce z tą przypadłością boryka się blisko pół miliona osób w różnym wieku. Dysfunkcja sprawia, że często rezygnują one z marzeń, sparaliżowane strachem przed odezwaniem się. W Światowym Dniu Osób Jąkających Się sprawdziliśmy, w jaki sposób można radzić sobie z tą przypadłością. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka jąkanie u dziecka mowa logopedia Piotr Firan Raf Uzar Kuba Witkowski

Czym jest mutyzm wybiórczy i jakie są jego objawy u dzieci?

Wiele dzieci zmaga się z różnego typu zaburzeniami lękowymi. Jednym z nich, który szczególnie dotyka osoby w wieku 3-5 lat jest mutyzm wybiórczy, zwany także mutyzmem selektywnym. Objawia się spowodowaną strachem niechęcią dziecka do mówienia w konkretnych sytuacjach, pomimo że na co dzień jest ono w stanie zbudować relacje międzyludzkie oraz nie ma problemów związanych z narzędziem mowy. W "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony przez mamy dzieci zmagających się z mutyzmem wybiorczym: Anną Strzelecką, Ulą Zieleńczuk i Magdaleną Kobalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica fobia mowa mutyzm rozwój dziecka psychologia dziecięca radio dla rodziców

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka DAB+ radio dla dzieci mowa Marcin Perfuński