Polskie Radio
Section05
mowa

"Młodomowa", czyli jak powstają i co oznaczają nowe słowa w polszczyźnie

- Uważam, że powinniśmy wkraczać w świat młodych ludzi i rozmawiać z nimi o ich języku. To doskonały materiał badawczy, możemy się przyjrzeć, jak konstruowane są słowa. Jakiekolwiek zapożyczenie dostaje polskie końcówki, ważna jest również intuicja językowa - mówiła w Dwójce Aneta Korycińska, polonistka, nauczycielka, znana jako "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  język polski młodzież Młodzieżowe Słowo Roku 2023 mowa Paweł Siwek Dwójka Aneta Korycińska

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W finale "lol", "git", "bambik" i "delulu"

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniono finałową dwudziestkę, a głos na swojego faworyta można oddać do końca listopada. O plebiscycie i słowach, które znalazły się w finale mówi Kasia Kucharska z portalu Siewie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar młodzieżowe słowo roku język polski język ojczysty mowa ciekawostki młodzież pokolenie z

Jakie będzie Młodzieżowe Słowo Roku 2023? Delulu, baza, slay, a może zgerypała lub bambik?

Delulu, slay, czy bambik... Blisko 18 tysięcy słów i wyrażeń zgłosili Internauci w pierwszym etapie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Z nadesłanych propozycji jury konkursowe wyłoniło finałową dwudziestkę. Głosowanie w plebiscycie trwa do południa 30 listopada.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski młodzież mowa młodzieżowe słowo roku Radosław Nałęcz Trójka

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Autentyczność siłą języka młodych

Do 8. odsłony plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku można zgłaszać swoje propozycje. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych, popularnych wśród młodzieży słów, określeń lub wyrażeń. Jakie słowo zdetronizuje "essę" i zwycięży w tegorocznej edycji plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar młodzieżowe słowo roku język polski język ojczysty mowa ciekawostki młodzież pokolenie z

Jak doskonalić mowę u dziecka? Mogą w tym pomóc specjalne narzędzia informatyczne

Dr inż. Zuzanna Miodońska z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, laureatka Stypendium im. Barbary Skargi przyznawanego w ramach programu START, stworzyła narzędzia analizy akustycznej do badania mowy dziecięcej, zwłaszcza mowy zaburzonej. Opracowane przez nią innowacyjne rozwiązania informatyczne mogą mieć zastosowanie w diagnostyce i terapii logopedycznej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski dzieci mowa rozwój dziecka

Rola języka ukraińskiego. Reportaż "Na początku było słowo" [POSŁUCHAJ]

Jednym z języków, o który trzeba teraz specjalnie dbać, jest język ukraiński. Przez całe lata, gdy Ukraina była jedną z republik Związku Radzieckiego, językiem urzędowym był rosyjski. Dzieci uczyły się w szkole po rosyjsku. Z czasem, szczególnie we wschodniej Ukrainie, zaczęto się posługiwać, nawet w rodzinach, tylko rosyjskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Grażyny Wielowieyskiej pt. "Na początku było słowo". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska mowa język ojczysty pr poleca Ukraina reportaż w Jedynce

Jąkanie i zaburzenia płynności mowy. Jak sobie z nimi radzić?

Specjaliści szacują, że kłopot z jąkaniem się dotyka około 40 milionów ludzi na świecie. Tylko w Polsce z tą przypadłością boryka się blisko pół miliona osób w różnym wieku. Dysfunkcja sprawia, że często rezygnują one z marzeń, sparaliżowane strachem przed odezwaniem się. W Światowym Dniu Osób Jąkających Się sprawdziliśmy, w jaki sposób można radzić sobie z tą przypadłością. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka jąkanie u dziecka mowa logopedia Piotr Firan Raf Uzar Kuba Witkowski