Koncert Chóru Polskiego Radia& Raschèr Saxophone Quartet

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 11:24
W programie piątkowego koncertu znajdą się m.in. Kwartet saksofonowy Krzysztofa Meyera czy "On the Dignity of Man” Bernda Frankego.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Tworząc w latach 40. XIX wieku nowy instrument, Adolphe Sax mógł oczekiwać jego stosowania przez młodych kompozytorów, czy jednak przewidywał zestawianie go z chórem? Wbrew pozorom – zważywszy na elastyczność i ruchliwość nowego instrumentu, który mógł konkurować z warunkami głosu ludzkiego – nie jest to niemożliwe. Zestawienie takie mogłoby być spełnieniem marzenia, śnionego przynajmniej od czasów baroku – od zwinnych cynków i wirtuozowskich trąbek, kiedy to łączenie głosu ludzkiego z instrumentami dętymi było na porządku dziennym. Czy oznacza to, że program koncertu ma nam przywodzić na myśl Gabrielich i Willaerta? Bynajmniej, nie szkodzi jednak o szkole weneckiej pamiętać, skoro ponownie wkraczamy w świat muzyki religijnej i niekiedy tworzącej chóry z głosów i instrumentów – choć całość brzmieć będzie oczywiście zupełnie inaczej niż w końcu wieku XVI.
Chór Polskiego Radia zaprasza na drugie już w swej karierze spotkanie z Raschèr Saxophone Quartet. W programie koncertu znajdą się kompozycje napisane specjalnie z myślą o tym kapitalnym niemieckim zespole, m.in. Kwartet saksofonowy wybitnego polskiego twórcy XX wieku Krzysztofa Meyera czy "On the Dignity of Man" Bernda Frankego, w którym kompozytor sięgnął po tekst swoistego "manifestu" renesansowego humanizmu – fragment wstępu do "900 tez” filozofa Pico della Mirandoli. Artyści zaprezentują ponadto chóralne dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego ("Matko najświętsza”), Krzysztofa Pendereckiego ("Agnus Dei”, "O gloriosa Virginum”), Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego ("Warrum toben die Heiden”), a także opracowany na chór i kwartet saksofonowy motet "Singet dem Hern ein neues Lied” Johanna Sebastiana Bacha.
Koncert Chóru Polskiego Radia i Raschèr Saxophone Quartet odbędzie się 28 listopada o godz. 19.00 w Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1). Ten sam program oba zespoły zaprezentują również publiczności niemieckiej, występując dwa dni później w Konstancji, w ramach Bach – Wochen Konstanz 2014.
Bilety w cenie 15 (U) 20 (N) do kupienia w Kasie Filharmonii Krakowskiej.
ZAPRASZAMY!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak