Pieśni Franza Schuberta w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 15:58
Dwójka zaprasza na recital wokalny tenora Karola Kozłowskiego, któremu przy fortepianie towarzyszyć będzie Jolanta Pawlik. Artyści wykonają cykl pieśni "Winterreise" Franza Schuberta.
Obraz Juliusa Schmida przedstawiający Schubertiadę, wydarzenie poświęcone muzyce Schuberta
Obraz Juliusa Schmida przedstawiający "Schubertiadę", wydarzenie poświęcone muzyce SchubertaFoto: wikimedia/cc

Na cykl ten, skomponowany do słów Wilhelma Müllera, składają się 24 pieśni na głos męski i fortepian. "Winterreise" uważany jest za szczytowe osiągnięcie romantycznej liryki wokalnej i stanowi przykład mistrzostwa łączącego w sobie doskonałą muzykę z przekazem poetyckim, sięgającym w świat wewnętrznych refleksji, ukazanych jako alegoria odwiecznej wędrówki każdego człowieka."Winterreise", obok drugiego cyklu Schuberta "Die Schöne Müllerin", stanowi żelazny repertuar najwybitniejszych śpiewaków.

Znakomity tenor Karol Kozłowski oraz pianistka, kameralistka i producentka płyt Jolanta Pawlik są pierwszymi artystami w historii polskiej fonografii, których nagrania obu cykli pieśni Schuberta zostały wydane na płytach CD. Ważnym akcentem w projekcie jest fakt, że Karol Kozłowski jest również autorem bardzo ciekawego i "nowoczesnego" przekładu na język polski wszystkich 24 pieśni cyklu "Winterreise", którego dokonał na potrzeby edycji płyty.

Poprzedni cykl "Die Schöne Müllerin" został wydany w roku 2012. Płyta otrzymała wiele znakomitych recenzji m.in. w magazynie "Opera News" wydawanym przez The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Płyta otrzymała także nominację do Fryderyków 2013 oraz wyróżnienie w kategorii "Najlepsza płyta z muzyką kameralną wydana w 2012 roku" w rankingu pisma "HI-FI i Muzyka", a Karol Kozłowski otrzymał nominację do nagrody "Paszport Polityki". Projekt był prezentowany na wielu koncertach w kraju i za granicą, w tym także na festiwalach, m.in.: Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym, "Wszystkie Strony Świata".

Koncerty z tym cyklem były entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność, która miała możliwość śledzenia tłumaczeń tekstów, co pozwala odkrywać głębię uniwersalnego przekazu słowa i muzyki. 

Bilety do kupienia na stronie sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.

Do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiegow w poniedziałek (28.09) o godz. 19.00 zapraszają Program 2 Polskiego Radia oraz Agencja Koncertowa Pawlik Relations.

***

mat. prasowe/mc