Muzyka religii i kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 12:01
1 maja rozpoczyna się w Częstochowie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater".

Festiwal  "Gaude Mater" to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej, często pisanej na zamówienie "Gaude Mater". Dorobkiem festiwalu  jest ponad 200 prawykonań utworów polskich twórców, m.in.: H. M. Góreckiego, J. Łuciuka, R. Twardowskiego, S. Moryto, A. Nikodemowicza, J. Świdra, A. Koszewksiego, M. Jasińskiego, S. Krupowicza, i wielu innych.

W programie tegorocznej edycji. znajdą się m.in.: koncerty chorału gregoriańskiego, muzyki Kościoła prawosławnego, gospel, europejskiej muzyki dawnej oraz wielkie dzieła oratoryjne, których będzie można posłuchać w zabytkowych wnętrzach częstochowskich świątyń.

Co roku inauguracja i finał Festiwalu to wyjątkowe wydarzenia.

Uroczysty Koncert Inauguracyjny będzie w Częstochowie głównym punktem programu z okazji Beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Obędzie się na Jasnogórskich Błoniach jako koncert otwarty dla wszystkich mieszkańców, pielgrzymów i turystów. Podczas inauguracji Festiwalu wystąpi  niemiecki kontratenor Andreas Scholl, jeden z najpiękniejszych głosów na świecie. Towarzyszy mu Morphing Vienna Chamber Orchestra.

Transmisja z koncertu w Programie 2 Polskiego Radia - w niedzielę, 1 maja, o godz. 20.00.

VIII Symfonia Es-dur Gustava Mahlera, zwana Symfonią "Tysiąca", zaplanowana na zakończenie "Gaude Mater", będzie wydarzeniem godnym Finału, tym bardziej, że w 2011 r. przypada 100 rocznica śmierci tego wybitnego twórcy.  

Gwiazdą tegorocznej edycji będzie brytyjski zespół wokalny The King’s Singers, jeden z najbardziej cenionych, zarówno przez melomanów, jak i krytyków zespołów wokalnych na świecie.  

Dodatkowo, festiwalowi towarzyszyć będzie projekt o nazwie Etno*c, skierowany do młodych ludzi, który ma na celu pokazanie i przybliżenie wielokulturowości świata w wymiarze "profanum". Tegoroczna edycja poświecona będzie kulturze kurdyjskiej i japońskiej.