Polskie Radio
Section05
Częstochowa

Dziś 21. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę

Pod hasłem "Z Maryją na drogach pokoju" odbywa się dziś 21. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę, której uczestnicy modlą się o bezpieczne podróże, o życzliwość i szacunek na drogach.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze regiony policja policja polska służby i bezpieczeństwo pielgrzymka Częstochowa Jasna Góra

Wielki Piątek na Jasnej Górze. "Dramat Golgoty rozgrywa się dziś na naszych oczach"

- Dramat Golgoty rozgrywa się wszędzie tam, gdzie cierpią i umierają niewinni ludzie. Rozgrywa się także dzisiaj, na naszych oczach, na Ukrainie - mówił w Wielki Piątek na Jasnej Górze wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Michał Lukoszek. Przez cały dzień w Częstochowie modlono się w intencji pokoju na Wschodzie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Triduum Paschalne Kościół katolicki Jasna Góra Częstochowa Ukraina wojna 2022 Rosja

Małopolskie: Kierowca był tak pijany, że zasnął za kierownicą

- Policjanci zatrzymali w Zatorze 49–latka, który był pod tak silnym wpływem alkoholu, że zasnął w swoim seacie na środku drogi. Miał w organizmie 3 promile – zakomunikowała rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo policja alkohol bezpieczeństwo na drodze kierowca kierowcy policja polska Częstochowa Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy

Nowy trop ws. zaginięcia matki i córki. Policja apeluje do osób, które widziały to auto

Ford focus należący do zaginionej Aleksandry Wieczorek 10 lutego miał poruszać się po drodze krajowej nr 91 w rejonie Romanowa i dalej w kierunku Katowic - ustalili częstochowscy policjanci. W niedzielę policja zaapelowała o kontakt do wszystkich, którzy widzieli lub mogli nagrać jadący samochód.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wypadek regiony śląskie zabójstwo Częstochowa policja zaginieni

Pijany kierowca chciał wręczyć policjantom 200 tys. zł łapówki

Łapówkę w wysokości 200 tys. zł chciał wręczyć policjantom z Częstochowy mężczyzna, który po pijanemu wsiadł za kierownicę i zamierzał prowadzić samochód, jednak został powstrzymany przez przypadkowych świadków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo policja alkohol bezpieczeństwo na drodze kierowca kierowcy policja polska Częstochowa Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców

Uroczystości pogrzebowe o. Jerzego Tomzińskiego na Jasnej Górze

Zakon paulinów, rodzina, bliscy, biskupi pożegnali w Bazylice Jasnogórskiej zmarłego paulina ojca Jerzego Tomzińskiego, wieloletniego przeora zakonu paulinów, inicjatora Apelu Jasnogórskiego, przyjaciela kardynała Stefana Wyszyńskiego.Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony śląskie Częstochowa Jasna Góra Kościół wiara Kościół katolicki

Przeor Augustyn Kordecki – obrońca Jasnej Góry

– Obrona Częstochowy jest wydarzeniem, które dostało się do historycznej pamięci przede wszystkim dzięki prozie Henryka Sienkiewicza. Oto natchniony przeor paulińskiego klasztoru z pomocą kilkuset żołnierzy, mnichów i szlachty wytrzymał czterdziestodniowe ciężkie oblężenie w niewielkiej twierdzy i zmusił do sromotnego odwrotu liczniejszą armię szwedzką – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jasna Góra Częstochowa potop szwedzki