Polskie Radio
Section05
Częstochowa

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójmiasto PRL Gdańsk chrześcijaństwo Jasna Góra etyka praca młodzież Kościół katolicki

Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Solidarność, wolność i miłość w czasach przemian

– Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. I nigdy "brzemię" dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności – mówił Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pielgrzymka papież Warszawa 1987 Łódź Kraków Lublin Tarnów Szczecin Gdańsk Gdynia PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Andrzej Nowak

Polskie Radio 24 Wraca sprawa Kamilka. Będzie kolejna kontrola w sądach

Dotychczasowe wyniki budzą wątpliwości, dlatego rzeczniczka praw dziecka domaga się skutecznych działań. - Wnioski z raportu KRS ws. śmierci Kamilka z Częstochowy skupiają się na nieokreślonych zmianach legislacyjnych. Stanowi to oderwanie od konkretnej sytuacji i przerzucenie odpowiedzialności na system - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Horna-Cieślak.
Zobacz więcej na temat:  Rzecznik Praw Dziecka przestępczość dziecko sąd POLSKA sądownictwo

GDDKiA zamówiła przebudowę kolejnego odcinka starej "jedynki"

GDDKiA zamówiła przebudowę kolejnego odcinka drogi krajowej nr 91, czyli starej "jedynki" czy "gierkówki", którą na południe od Częstochowy do oddania autostrady A1 odbywał się główny ruch w kraju w osi północ-południe. Odcinek Zawada - Siedlec Duży jest piątym z ośmiu, które mają być tam odnowione.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców GDDKiA infrastruktura inwestycje drogi autostrady

Kierowca śmiertelnie potrącił pieszego. "Szedł jezdnią bez odblasków"

W Woli Kiedrzyńskiej (pow. częstochowski) dzisiaj rano doszło do śmiertelnego wypadku. Kierowca potrącił pieszego, który szedł jezdnią nie mając elementów odblaskowych na ubraniu. Mężczyzna zginął na miejscu. Ruch na drodze wojewódzkiej nr 483 w kierunku Mykanowa odbywa się wahadłowo.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców policja wypadek kierowcy piesi śląskie bezpieczeństwo na drodze

Śląscy "łowcy głów" zatrzymali pedofila. Wcześniej wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania

Śląscy policjanci, zwani "łowcami głów", zatrzymali w Częstochowie mężczyznę, który był ścigany za przestępstwa o charakterze pedofilskim. Wielokrotnie wykorzystał dziewczynkę poniżej 15. roku życia, namawiał ją do prostytucji i przekazywał jej narkotyki. 31-latek przez pewien czas ukrywał się w Danii, dlatego wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Będzie odbywał wyrok 2 lat i 7 miesięcy więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska przestępczość pedofilia walka z pedofilią Śląsk śląskie regiony

Tragedia na przejściu dla pieszych w Częstochowie. Zginęły dwie kobiety

Śląska policja poinformowała, że kierowca potrącił w Częstochowie dwie kobiety przechodzące przez pasy. Niestety poszkodowanych nie udało się uratować. W innej części miasta potrącono 81-latka. Funkcjonariusze apelują o ostrożność na drogach, zarówno do pieszych, jak i kierowców, z uwagi na trudne warunki atmosferyczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja polska policja służby i bezpieczeństwo wypadek

Rozpoczyna się zebranie plenarne KEP. Biskupi podsumują I sesję synodu o synodalności

W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczyna się 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem obrad będzie podsumowanie rzymskiej sesji Synodu o synodalności - poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Zebranie plenarne KEP potrwa dwa dni, a po jego zakończeniu - 21 listopada - biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki aktualności katolickie Jasna Góra Episkopat Polski

Przeor Augustyn Kordecki – obrońca Jasnej Góry

– Obrona Częstochowy jest wydarzeniem, które dostało się do historycznej pamięci przede wszystkim dzięki prozie Henryka Sienkiewicza. Oto natchniony przeor paulińskiego klasztoru z pomocą kilkuset żołnierzy, mnichów i szlachty wytrzymał czterdziestodniowe ciężkie oblężenie w niewielkiej twierdzy i zmusił do sromotnego odwrotu liczniejszą armię szwedzką – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra potop szwedzki

Pijany kierowca uderzył w bariery na A1. "Miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie"

Nietrzeźwy mieszkaniec Zabrza nie dostosował prędkości do warunków jazdy i uderzył w bariery energochłonne na autostradzie A1 - poinformowała aspirant sztabowy Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online mandat pijani kierowcy kierowcy samochody autostrada a1 śląskie Zabrze bmw

Gierkówka. Bubel na zamówienie pierwszego sekretarza

47 lat temu Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski dokonali otwarcia świeżo ukończonej drogi Warszawa-Katowice, potocznie zwanej "gierkówką". Oficjalnie odtrąbiono wielki PRL-owski sukces, choć właściwie wszyscy byli świadomi, że słowo "sukces" niezupełnie pasowało.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL historia Polski historia PRL HISTORIA budownictwo autostrada a1 autostrada drogi infrastruktura komunikacja motoryzacja Warszawa Katowice Piotr Jaroszewicz Wojciech Jaruzelski wojsko budowa inwestycje