Polskie Radio
Section05
Częstochowa

Pierwsza Dama wspiera Amazonki w walce z rakiem piersi

Blisko 10 tysięcy kobiet po chorobie nowotworowej piersi pielgrzymowało dziś na Jasną Górę. Podczas jubileuszowej, dwudziestej Ogólnopolskiej Pielgrzymki, kobiety przede wszystkim dziękowały za życie i modliły się o zdrowie na kolejne lata. Kobiety wzięły dziś udział we mszy świętej, pod przewodnictwem biskupa seniora Antoniego Długosza z Częstochowy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Częstochowa Jasna Góra kobieta choroba rak piersi Agata Kornhauser-Duda

Zadośćuczynienie i wdzięczność: Po co pielgrzymujemy?

- Pielgrzymka była w pewien sposób drogą ucieczki, z której korzystały osoby, będące na bakier z prawem. Prawo chroniło bowiem pielgrzymów. Pielgrzymującej osobie nie można było nic zrobić, nie można było jej ukarać. Pielgrzym był objęty swoistym immunitetem – mówiła w audycji Czas na Naukę Amudena Rutkowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Odniosła się w ten sposób do zjawiska pielgrzymowania.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

Tysiące wiernych na Jasnej Górze. Święto Wniebowzięcia NMP

Z udziałem ponad 100 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się we wtorek uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W homilii abp Wacław Depo wezwał do obrony życia, pytał też o sens życia, patriotyzm i gotowość daru z siebie dzisiejszego pokolenia Polaków. Uroczystości z Częstochowy relacjonuje w Polskim Radiu 24 reporter Mariusz Pieśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jasna Góra Częstochowa pielgrzymka