Polskie Radio
Section05
kościół prawosławny

ANALIZA Wolność wyznania i działalność religijna pod lupą Mińska. Ekspert: wykluczenie niezależnych inicjatyw przed wyborami

- Rządzący postępują systemowo, dążąc do wykluczenia jakichkolwiek niezależnych inicjatyw z życia politycznego i społecznego, co ma im zapewnić pełną kontrolę nad przebiegiem tegorocznych wyborów parlamentarnych oraz przyszłorocznych wyborów prezydenckich - napisał Kamil Kłysiński, główny specjalista Zespół Białorusi, Ukrainy i Mołdawii w swojej analizie dla Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim religia Kościół katolicki kościół prawosławny

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina kościół prawosławny wojna na Ukrainie uchodźcy

Siostra Patrycja Skorupa: powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemi

Siostra Patrycja Skorupa wychowała się w Grecji, gdzie wyemigrowali jej rodzice. Przyznaje, że na emigracji człowiek jest samotny. „Z jednej strony jesteś dzieckiem emigrantów więc trudno zintegrować się ze społecznością lokalną. Z drugiej, kiedy przyjeżdżałam do Polski, dla wszystkich byłam już stamtąd, a przynajmniej dwadzieścia lat temu były z tym związane pewne stereotypy, które komunikacji nie ułatwiały” - zauważa.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Grecja Kościół Polonia Episkopat Polski Kościół katolicki kościół prawosławny wychowanie

"Rosyjski Kościół lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem". Szokujący list metropolity polskiej Cerkwi

Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, napisał zdumiewający list gratulacyjny do patriarchy rosyjskiego Cyryla, w którym czytamy m.in. o rosyjskiej cerkwi, która "lśniła duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych". "To nie są zwykłe, okolicznościowe życzenia, a porażające świadectwo jakiegoś zagubienia" - wskazuje portal ekumenizm.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie kościół prawosławny

"Aby zwyciężyło dobro nad złem". Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich

"Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja (...) aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących wigilię Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Boże Narodzenie kościół prawosławny

Patriarcha Cyryl ponownie szokuje. Powtarza słowa zapisane w doktrynie nuklearnej

Portal Ukraińska Prawda podaje, że patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl powiedział w niedzielę, że "naród rosyjski stoi w obliczu niebezpieczeństw, które zagrażają istnieniu kraju". Portal podkreśla, że wypowiedź Cyryla to poniekąd fragment rosyjskiej doktryny nuklearnej, która określa, kiedy Rosja może użyć broni atomowej.
Zobacz więcej na temat:  kościół prawosławny Cyryl I wojna na Ukrainie Rosja serwis wschodni ŚWIAT Europa

"Ukraina nie zostanie sama". Pierwsza Dama odwiedziła uchodźców podczas wielkanocnego śniadania

- Najważniejsze, że jesteśmy razem, że jesteśmy braćmi i siostrami, że możemy być tutaj wspólnie. Ukraina nie zostanie sama - podkreśliła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas świątecznego śniadania z ukraińskimi gośćmi w Warszawie. W czasie wielkanocnego śniadania Pierwsza Dama wyraziła również wyrazy najgłębszego szacunku i wdzięczności wszystkim tym, którzy wykazali się tak wielkim sercem dla ukraińskich gości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Wielkanoc wiara kościół prawosławny uchodźcy Agata Kornhauser-Duda polska pomoc społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Caritas Polska Caritas

"Spór dotyczy korzeni historycznych". Prof. Grala o religijnym kontekście wojny Rosji z Ukrainą

- Rosja powołuje się na wspólne dla całej Rusi korzenie, wynikające z chrztu Rusi za Włodzimierza Wielkiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala, historyk, badacz dziejów Rusi, dyplomata. Gościem audycji była również dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ruś Kijowska wojna na Ukrainie religia Kościół kościół prawosławny wojna 2022 Rosja Ukraina Europa

Ukraińskie prawosławie buntuje się przeciwko Rosji. Patriarcha Moskwy wspiera Putina

Wojna Rosji z Ukrainą wywołała bunt wśród wiernych Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, do którego należy 12 tys. spośród 19 tys. ukraińskich parafii prawosławnych. Wierni sprzeciwiają się zarówno Patriarchatowi, jak i jego zwierzchnikowi - patriarsze Cyrylowi - wyjaśnia BBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa wojna 2022 serwis wschodni kościół prawosławny prawosławie Cyryl I