Polskie Radio
Section05
kościół prawosławny

"Aby zwyciężyło dobro nad złem". Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich

"Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja (...) aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących wigilię Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Boże Narodzenie kościół prawosławny

Patriarcha Cyryl ponownie szokuje. Powtarza słowa zapisane w doktrynie nuklearnej

Portal Ukraińska Prawda podaje, że patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl powiedział w niedzielę, że "naród rosyjski stoi w obliczu niebezpieczeństw, które zagrażają istnieniu kraju". Portal podkreśla, że wypowiedź Cyryla to poniekąd fragment rosyjskiej doktryny nuklearnej, która określa, kiedy Rosja może użyć broni atomowej.
Zobacz więcej na temat:  kościół prawosławny Cyryl I wojna na Ukrainie Rosja serwis wschodni ŚWIAT Europa

"Ukraina nie zostanie sama". Pierwsza Dama odwiedziła uchodźców podczas wielkanocnego śniadania

- Najważniejsze, że jesteśmy razem, że jesteśmy braćmi i siostrami, że możemy być tutaj wspólnie. Ukraina nie zostanie sama - podkreśliła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podczas świątecznego śniadania z ukraińskimi gośćmi w Warszawie. W czasie wielkanocnego śniadania Pierwsza Dama wyraziła również wyrazy najgłębszego szacunku i wdzięczności wszystkim tym, którzy wykazali się tak wielkim sercem dla ukraińskich gości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Wielkanoc wiara kościół prawosławny uchodźcy Agata Kornhauser-Duda polska pomoc społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Caritas Polska Caritas

"Spór dotyczy korzeni historycznych". Prof. Grala o religijnym kontekście wojny Rosji z Ukrainą

- Rosja powołuje się na wspólne dla całej Rusi korzenie, wynikające z chrztu Rusi za Włodzimierza Wielkiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala, historyk, badacz dziejów Rusi, dyplomata. Gościem audycji była również dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ruś Kijowska wojna na Ukrainie religia Kościół kościół prawosławny wojna 2022 Rosja Ukraina Europa

Ukraińskie prawosławie buntuje się przeciwko Rosji. Patriarcha Moskwy wspiera Putina

Wojna Rosji z Ukrainą wywołała bunt wśród wiernych Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, do którego należy 12 tys. spośród 19 tys. ukraińskich parafii prawosławnych. Wierni sprzeciwiają się zarówno Patriarchatowi, jak i jego zwierzchnikowi - patriarsze Cyrylowi - wyjaśnia BBC.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa wojna 2022 serwis wschodni kościół prawosławny prawosławie Cyryl I

"Postawa bardzo bliska władzom na Kremlu". Ekspert o działaniach patriarchy Cyryla

- Cyryl od momentu kiedy objął funkcję patriarchy, bardzo wyraźnie prezentował poglądy antyzachodnie. Ten antyzachodni nurt jest widoczny w wypowiedziach Władimira Putina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Szabaciuk, specjalista ds. wschodnich z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Czy to oznacza, że patriarchat moskiewski stał się religijnym ramieniem Moskwy?
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Moskwa kościół prawosławny Cyryl I

Cerkiew wspiera działania Kremla. Polscy duchowni potępili wypowiedzi patriarchy Cyryla

Stanowczo odrzucamy wypowiedzi patriarchy moskiewskiego w sprawie wojny na Ukrainie - oświadczyła Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną. Duchowni podkreślili, że nic nie usprawiedliwia wojennej agresji, której ofiarą padło społeczeństwo i suwerenne państwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna 2022 Rosja Ukraina Kościół Episkopat Polski Cyryl I Kościół katolicki kościół prawosławny społeczeństwo

NASZ WYWIAD O. Marek Blaza: katechizm pięknie się studiuje w czasach pokoju. Ukraińcy mają czekać aż ktoś zabije ich rodziny?

- Prawdy katechizmowe się pięknie studiuje w czasach pokoju. A tutaj co? Mam czekać, aż zabiją moją rodzinę? Aż zniszczą mój kraj? Więc nie mam obiekcji, gdy ktoś idzie na front. Idzie bronić swojej ojczyzny, swoich braci i sióstr. To samoobrona. Nikt nie myśli o tym, że głównym celem jest zabijanie. Św. Ignacy Loyola mówi - miłość zasadza się raczej na czynach, nie na słowach. Ukraiński patriotyzm nie jest teoretyczny - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl o. prof. Marek Blaza, jezuita, duszpasterz akademicki warszawskich studentów greckokatolickich.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie społeczeństwo kościół prawosławny Kościół katolicki uchodźcy

"Każdy podział nie jest stanem naturalnym, ale destrukcją". Rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

- Dążenie do jedności podzielonych chrześcijan jest niezwykle ważne, ponieważ każdy podział nie jest stanem naturalnym, ale jakąś destrukcją - mówi przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu bp Jacek Jezierski. Pod hasłem "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ekumenizm wiara chrześcijaństwo religia Kościół katolicki protestantyzm kościół prawosławny aktualności katolickie