Świat na scenie: Biljana Srbljanović

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 21:30
"Swiat na scenie czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka. Bohaterką audycji jest Biljana Srbljanović, serbska autorka znanych i nagradzanych w Europie i sztuk "Sytuacje rodzinne", "Supermarket" czy "Szarańcza".

28 października 2009, godz. 21:30

Niewątpliwie na wizję świata, jaki prezentuje w swych sztukach Srbljanović, wywarła wpływ wojna po rozpadzie dawnej Jugosławii. W tym czasie autorka, urodzona w 1970 roku, wchodziła w dorosłość. Sztuki, które pisze z pozoru zbudowane są ze scen realistycznych - ale złożone w całość tworzą jedną wielką metaforą, wolną od elementów lokalnych. Stąd takie silne oddziaływanie tych sztuk na widzów w różnych krajach. Są to utwory pesymistyczne - np.w "Szarańczy" przedstawia autorka problem starości i starych, niepotrzebnych zdaniem młodego pokolenia, ludzi . Ujmuje to w kategoriach walki o przetrwanie. w której trudno obronić własną godność... W audycji we fragmentach "Szarańczy" wystąpili: Joanna Jeżewska, Włodzimierz Press i Łukasz Lewandowski.

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Pavel Kohout

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 20:54
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Pavla Kohouta.
rozwiń zwiń