Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Pavel Kohout

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 20:54
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Pavla Kohouta.

 

Ten, dziś 82-letni, pisarz czeski polskiej publiczności dał się poznać bliżej w stanie wojennym swoją sztuką pt. "Degrengolada", graną w teatrze domowym. Jest pisarzem o bardzo ciekawej biografii. W dzieciństwie mieszkał przez jakiś czas wraz z rodziną w Oświęcimiu, stąd zna język polski. Jako młody człowiek marzył o karierze aktorskiej - ale wszedł do teatru nie jako aktor, ale autor, oczywiście już w powojennej Czechosłowacji. Był początkowo zwolennikiem nowej rzeczywistości polityczno-społecznej. Ale z czasem stał się dysydentem. Jego nazwisko obok nazwiska Havla kojarzy się z kartą 77. Po sierpniowej inwazji na Czechosłowację, został zmuszony do emigracji. Do dziś dzieli swój czas między Wiedeń i Pragę.

 

Kohout jest autorem wielu sztuk (niektóre z nich napisane są także po niemiecku). W Polsce 2 lata temu agencja ADiT wydała "6 sztuk scenicznych Pavla Kohouta" w przekładzie Krystyny Krauze.  O trzech z nich, pokazujących odmienność stylów i środków wyrazu autorka audycji rozmawia z gościem, prezentując ich fragmenty. Są to dramaty: "August, August, August", "Wojna na trzecim piętrze" i "Cyjanek o piątej".  We fragmentach tych sztuk usłyszą Państwo: Krystynę Tkacz, Barbarę Kałużnę, Krystynę Freulich, Janusza Rafała Nowickiego, Marcina Trońskiego i Andrzeja Piszczatowskiego. Nagrania pochodzą z roku 2008.

5 maja 2010, godz 21.30

Czytaj także

Świat na scenie: Lars Noren

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 09:33
W audycji "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" rozmowa Iwony Malinowskiej z krytykiem teatralnym Januszem Majcherką, poświęcona tym razem twórczości dramaturga szwedzkiego - Larsa Norena.
rozwiń zwiń