Polskie Radio
Section05
Czechosłowacja

30-letnia, czeska limuzyna za ponad 100 tysięcy dolarów!

Wyprodukowano ich zaledwie 11 sztuk i do dziś jest to jeden z najrzadszych samochodów na świecie. Mowa o mało znanej na zachodzie Europy marce, bo pochodzącej z Czech, a chodzi o markę Tatra i limuzynę o oznaczeniu 613 Electronics. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Czechy Czechosłowacja PRL lata 90

"Nie tylko Siwiec". IPN przypomni akty solidarności z Czechami i Słowakami po inwazji ZSRR

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarta zostanie wystawa "Nie tylko Siwiec" pokazująca protesty przeciwko radzieckiej inwazji na Czechosłowację w czerwcu 1968 roku. - Przypomniane zostały osoby, które przeciwko inwazji protestowały lub okazywały swoją solidarność z Czechami i Słowakami - powiedział doktor Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN HISTORIA PRL Czechosłowacja

Mija 55 lat od operacji "Dunaj". Prezydent Czech: Rosja nie zmieniła się od 1968 roku

Według prezydenta Czech Petra Pavla, Rosja nie zmieniła się od czasu inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Od rozpoczęcia operacji "Dunaj" mija dziś 55 lat. Inwazja brutalnie przerwała liberalne reformy Praskiej Wiosny. Tylko do końca 1968 roku w wyniku okupacji zginęło ponad stu cywilów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechosłowacja Czechy Słowacja Europa Rosja wojna na Ukrainie Praska Wiosna 1968

Układ Warszawski "interesem międzynarodowego socjalizmu"

14 maja 1955 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja HISTORIA POLSKA Praga Rumunia Układ Warszawski Węgry Związek Radziecki komunizm Wojsko Polskie zimna wojna

Słowacka "republika proboszczów" paktowała z diabłem

"Miłość do siebie jest nakazem boskim, a ta miłość do siebie rozkazuje mi, abym odsunął od siebie wszystko, co mi szkodzi, co zagraża mojemu życiu. A że dla Słowaka żydowski żywioł zawsze był zagrożeniem życia, to nie trzeba nikogo przekonywać... " - mówił przywódca Słowacji w latach czterdziestych ks. Józef Tiso.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Czechosłowacja HISTORIA Holokaust II wojna światowa Słowacja