REKLAMA

Nowy "Indyk" Mrożka!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 15:06
Znana z wielu wystawień scenicznych sztuka Sławomira Mrożka Indyk, należy już do klasyki dramaturgii współczesnej. Ta melofarsa w dwóch aktach rozgrywa się, jak czytamy w didaskaliach, "w romantyzmie, na obszarze księstwa".
Sławomir Mrożek
Sławomir MrożekFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

15 listopada 2009, godz. 21:45


W jednej karczmie spotykają się: Poeta - niszczyciel dzieł klasyków literatury, Książę owładnięty ideą stworzenia urzędu Pary Kochanków Państwowych, Kapitan będący uosobieniem zdegradowanego mitu wojskowości i Laura, która ucieka od Księcia z niejakim Rudolfem. Są tu także bezradny Pustelnik, śpiący Śpiący i Chłopi, w których bezsensownych rozmowach szczególnie widać główną myśl utworu: tu nikomu nic się nie chce. Nawet podczas próby podjęcia jakiegoś działania, wszyscy czują bezsens i zniechęcenie. Stan totalnej impotencji doprowadzony w sztuce do absurdu, budzi śmiech i grozę.

Mrożek rozprawia się tu z balastem załganych tradycji narodowych i polskich przywar. Tę powstałą w 1960 roku sztukę można traktować także jako komentarz do ówczesnego okresu w dziejach Polski - tzw. małej stabilizacji. Ale, jak to u Mrożka - humor, dowcip i ironia a także refleksja na temat kondycji ludzkiego istnienia, decydują o ponadczasowości tego utworu. Nieprzypadkowo też wiele kwestii z Indyka trafiło do słownika  powiedzonek współczesnych Polaków.

Może by zasiać co... Jiii tam... Może by zaorać co... Eee...

Adaptacja i reżyseria Julii Wernio.

Obsada: Julia Kijowska (Laura), Miłogost Reczek (Rudolf), Piotr Machalica (poeta), Marcin Troński (kapitan), Lech Łotocki (książę), Stanisław Brudny (Pustelnik).


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: POLSKA Sławomir Mrożek

Czytaj także

Dwójkowy Indyk

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 07:45
W niedzielę, o godzinie 21.45, w cyklu „Dramat w Teatrze Wyobraźni” Program 2 zaprasza na premierę sztuki Sławomira Mrożka pt. „Indyk”, w adaptacji i reżyserii Julii Wernio.
rozwiń zwiń